DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:51:00

İftar vakti

BURSA

19:50

04:47
19:50
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:34

04:33
19:34
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:17

04:16
19:17
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:01

03:59
19:01
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:48

03:56
18:48
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:51:00

İftar vakti

ANKARA

19:34

04:33
SAHUR
19:34
İFTAR

ERZURUM

19:01

03:59
SAHUR
19:01
İFTAR

Şair ve yazar Ali Nar, son yolculuğuna uğurlandı

Şair ve yazar Ali Nar, son yolculuğuna uğurlandı

17.07.2015 15:30:19
Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 74 yaşında hayatını kaybeden İslami Edebiyat Vakfı Onursal Başkanı şair, yazar ve araştırmacı Ali Nar, son yolculuğuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı törenle uğurlandı.

Fatih Camisi'nde öğle vakti düzenlenen törende Ali Nar'ın kardeşleri Mustafa Nar ile Nigar Çetrefli taziyeleri kabul etti.

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, AK Parti genel başkan yardımcıları Mustafa Şentop, Ekrem Erdem, AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, şair Nurettin Duman, oyuncular Ulvi Alacakaptan, Süleyman Yağcı, yazar Mehmet Şevket Eygi, ilahiyatçı Doç. Dr. Nedim Urhan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı.

Kalabalığa seslenen İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, "Nasihat almak isteyene ölüm yeter" denildiğini aktararak, "Cenab-ı Hak, her şeyden ibret alanlardan eylesin" dedi.

Cenaze törenlerinin bir adabı ve usulü olduğunu anlatan Yaran, "Cenazelerimizi uğurlarken birbirimizi eziyoruz. Kul hakkı diye bir şeyden bahsediyoruz. Camiye girerken çıkarken bile, hele hele ekranları, kameraları gördüğümüz zaman birbirimize azap ediyoruz, kul hakkına giriyoruz" ifadelerini kullandı.

Namazlarda önde, cenazede ise arkada saf tutmanın daha sevap olduğunu kaydeden Yaran, herkesten bu konuya özen göstermesini istedi.

Rahmi Yaran, Ali Nar'ın yaşamı boyunca pek çok öğrenci yetiştirdiğini, ayrıca kalemiyle de Türk edebiyatına ve kültürüne değerli katkıları olduğunu söyledi.

Cenaze namazının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu bir süre Nar'ın tabutuna omuz verdi.

Helallik istendikten sonra Nar'ın cenazesi, tekbirler eşliğinde araca taşındı. Ali Nar'ın cenazesi, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu, cuma namazını da bu camide kıldı.

- Ali Nar

İslami Edebiyat Vakfı Onursal Başkanı Nar, 1941'de doğdu. Klasik ve modern Arapçadan çevirileri bulunan Nar, Türkiye ve İslam dünyasının ilk bilim-kurgu romanı olan "Uzay Çiftçileri"ni yazdı.

Ali Nar'ın ilk kitabı "Fetih"in yanı sıra "Koro", "Muhtar Kafası", "Porselen Dişli Demokrat", "Ezan Donanması", "İki Sonsuzda Gerilim", "Kan Denizi", "Ortadoğu Günlüğü", "Anadolu Günlüğü" ve "Arılar Ülkesi" isimli kitapları yayımlandı.

Milli Gazete ve Yeni Devir gazetesinin yanı sıra Büyük Doğu, Pınar, Mavera, Çınar, Tohum, Hilal, İslam gibi dergilerde yazıları yayımlanan Nar, 1986'da İslami Edebiyat dergisini kurdu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş