DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sahurun bitiş saati tartışma konusu oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı'na sorulan sorulardan en çok tartışılanı ise yine sahurun bitişiyle ilgili oldu.

6 Yıl Önce
2016-06-08 09:23:42

DİYANET: EZAN OKUNMASA DA TAN YERİ AĞARDIYSA YEMEYİN

Vatandaşlar "Sahurda ezan bitene kadar yemek yenebilir mi?" sorusunu sordu. Diyanet'in yanıtı ise "İmsak vakti ezanla değil, tan yerinin ağarmasıyla başlar" oldu. Yani Diyanet'e göre, ezan okunmasa da hava aydınlandıysa yemeğe son vermek gerekiyor.

"İmsak vakti ezan ile değil, tan yerinin ağarmasıyla başlar. Ezan okunsun okunmasın imsak vaktinin başlamasıyla yeme içmeye son verilmeli. Ezanın imsak vaktinden önce okunması, ezanla birlikte oruca başlamayı zorunlu kılmadığı gibi geç okunması halinde de yiyip içmek mubah olmaz."

ABDULAZİZ BAYINDIR: 70 DAKİKA ERKEN BAŞLIYORUZ

İlahiyatçı Abdülaziz Bayındır ise 70 dakika erken oruç tutulmaya başlandığı görüşünde.

Bayındır; "Cevap doğru ama vatandaşlar baksınlar ezan okunduğunda en küçük aydınlanma var mı? Sözü edilen aydınlanma, insanları oruca başlattıklarından 70 dakika sonra olur" diyerek vatandaşların imsaktan önce oruca başlatıldığını öne sürdü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Emrullah

Hayırlı Ramazanlar. Bu adamların görüşlerini fitne çıkartığınız bir gazete olarak biliyorsunuz,Ehli Sünnetin bir çok Hoca efendi bu adama reddiyeler verdi ve uraşmayıda bıraktı. Bu adamı bu şekilde haber olmaz. Kendisini bir ajan(din düşmanları tarafından yönetiliyor) olduğu görüşündeyim dinde tahribatlar yapıyor. İnsanları bu adama karşı uyarın. Adnan oktar=Abdülaziz Bayındı

murre

İftar pidesiz, ihtilaf bayındır hoca'sız olmaz

süleyman yılmaz

Doğru. Konsülün pardon diyanetin belirlediği vakitte herhangi bir hava değişimi yok. İnsanlar ikiyüzyıl önce neye göre oruca başlıyorlardı?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş