DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sağlıkçılardan 'Şiddeti Telin ve Şifa Veren Ele Vefa' toplantısı

Sağlıkçılardan 'Şiddeti Telin ve Şifa Veren Ele Vefa' toplantısı

7 Yıl Önce
2015-06-01 13:04:55
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Akçay, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınayarak, "Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki insan hayatını hiçe sayacak, vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki şifa veren eller sizlerden, kendilerini anlayan yürekler istiyor" dedi.

Sağlık çalışanları ve vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastane bahçelerinde, iki gün önce görevi başında silahlı saldırı sonucu öldürülen Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Kamil Furtun'u dualarla anmak ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti "telin" için bir araya geldi.

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Akçay, "Şiddeti Telin ve Şifa Veren Ele Vefa" sloganıyla toplanan sağlık çalışanları adına basın açıklaması yaptı.

Akçay, Türkiye'nin güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşabilmesi adına hekim, ebe, hemşire, eczacı, teknisyen ve memur dahil 700 bin kişilik çalışanıyla vatandaşların sağlığı için emek veren bir aile olduklarını söyledi.

Sunulan hizmetin hakkaniyeti, niteliği ve sürdürülebilirliği için bu açıklamayı temsil ettikleri sağlık camiası adına yaptığını vurgulayan Akçay, "Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Op. Dr. Kamil Furtun'un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan, 'sağlık ve şiddet' kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız" dedi.

Akçay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizleri büyüttünüz, okuttunuz ve sağlığınızı emanet ettiniz. Bizler de bu emanete en iyi şekilde sahip çıkabilmek, sizlerin güvenini ve emeğini boşa çıkarmamak adına gece gündüz demeden çalışıyor, ter döküyoruz. Sizlere geçmiş yıllarla mukayese edilemeyecek nitelikte, gelişen tıp teknolojilerinin en iyi ürünleriyle donatılmış sağlık tesislerimizde hizmet vermekteyiz. Ülkemizi sağlık alanında çağ atlatan ve dünyada zirve yarışına taşıyan büyük başarı, sizlerin desteği olmadan hizmet sunumunda tek başına yeterli olmayacaktır.

Şifa sunulan ellerin sahipleri, her gün yastığa başını koyarken, sağlığınız için aldığı kararları şöyle bir gözden geçirip, vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapatamıyor, bundan emin olunuz. Üst üste yaşanan olaylar, sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tükenme noktasına getirmiş durumdadır.

Biz, sizlerin sayesinde varız, sizlerin duaları sayesinde ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki, insan hayatını hiçe sayacak, vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki, şifa veren eller sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor."

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki etkinliğe, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Ercan Özgül, Ankara Üçüncü Bölge Kamu Genel Sekreteri Doç. Dr. Halil İbrahim Yakut ve hastane çalışanları katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş