DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:48:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:48:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

15.07.2015 23:00:13
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "HDP, ilk defa dün farklı bir noktaya gelmiş olsa bile 'Ben AK Parti'ye ne içeriden ne dışarıdan destek veririm' diyor. Kendini dar bir kitleye kilitlemiş bir siyasi parti. CHP, başbakan dağılımlıklarından sonra nihayetinde masaya daha reel oturacak bir noktada gibi görünüyor" dedi.

Doburca Sosyal Tesisleri'nde basın mensuplarıyla iftarda bir araya gelen Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada, 7 Haziran'da seçmenin "Önümüzdeki dönemde başarabilirseniz paylaşarak yönetin ülkeyi" dediğini söyledi.

Sandığın iki temel mesajı olduğunu dile getiren Müezzinoğlu, "Seçmenin yüzde 41'lik büyük bir çoğunluğu, AK Parti'den vazgeçmediği, ülkenin yönetiminde ana sorumluluğun AK Parti'de olması gerektiği, gelecek dönemin de belirleyicisinin yine AK Parti olması gerektiği yönünde güçlü bir mesaj verdi" diye konuştu.

Seçmenin ikinci mesajının AK Parti'nin yönetimde artık tek başına değil, paylaşılacak bir yönetimi bu ülkenin demokrasi kültürü ve yönetim anlayışına yerleştirmesi yönünde olduğunu bildiren Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Ve dedi ki 'Yüzde 60'lık bloksunuz, balonu da şişiriyorsunuz şişirdiğiniz balonla bir görelim ne yapacaksınız.' Son günlerde gördük ki kendilerini bu yüzde 60'lık blok gibi gösterenler, birlikte bir cacık yapamadıklarını millete gösterdiler. Aynı akşam meclis başkanını ilan edenler, yine aynı akşam birlikte hükumet kurmayı ilan edenler veya ertesi günlerde Türkiye'nin dinamikleriyle ilgili ne kadar güçlü yön vereceklerini ilan edenler, esasında aynı akşam kavga yarışında. 'Biz yan yana durmayız, biz senden destek almayız, sen olursan ben olmam' gibi cümleleri ertesi gün telaffuz etmeye başladılar. Gerçi bunu toparlayabilmek için ellerinde olmayanı da birbirlerine pas etmeye çalıştılar. Sanki başbakanlık kendi uktesinde, 'Başbakanlığı sana verelim' gibi ikramda bulunmaya başladılar. O da olmadı, 'dönüşümlü başbakanlık' gibi cümleler telaffuz ettiler, sanki 23 Nisan koltukları gibi. O da olmadı."

- "2-3 hafta içinde tabloyu göreceğiz"

AK Parti'nin 7 Haziran akşamından beri yine milletle beraber yürüdüğünü belirten Müezzinoğlu, AK Parti'nin milletin hak ve hukukunu koruyarak, milli iradenin yarınlarının bugünden daha güçlü olabilmesi için belirlediği yol haritasını izlemeye devam ettiğini aktardı.

Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"TBMM Başkanını 258 milletvekilinin oyuyla seçmiş bir siyasi partiyiz. Balon şişirenlerin balonu çok kısa sürede patladı. Yüzde 60'lık bloğun esasında sözde blok olduğunu kamuoyu da gördü. Hakikaten bu ülkenin sağlıklı bir muhalefete ihtiyacı var ve ayakları yere basan, dünyayı okuyan, milletin bütününün yarınlarını bugünlerinden daha iyi yapabilmek için proje geliştiren bir muhalefete ihtiyacı var. Bunu seçimden sonra daha da net gördük."

Son üç gündür başlayan koalisyon kurma çalışmalarının ilk turunun bugün tamamlandığını anımsatan Müezzinoğlu, "Ümit ederim ki burada, mutfağında ülke, millet adına birazcık hazırlık yapmış olan ve 'Bu ülkenin yarınlarına karşı ben de sorumluluk üstlenmeye samimiyetle tabiyim' diyen bir siyasi muhatabı kamuoyu da biz de görürüz" diye konuştu.

Müezzinoğlu, MHP'nin "Ben yokum" dediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"HDP, ilk defa dün farklı bir noktaya gelmiş olsa bile 'Ben AK Parti'ye ne içeriden ne dışarıdan destek veririm' diyor. Kendini dar bir kitleye kilitlemiş bir siyasi parti. CHP, başbakan dağılımlıklarından sonra nihayetinde masaya daha reel oturacak bir noktada gibi görünüyor. Bayramdan sonra şayet bu ülkenin temel sorunlarını sahiplenecek, samimiyetle ülkeye ve millete hizmet edecek ve 78 milyonun yarınlarını daha iyi edebilecek bir duyarlılığı gösterirlerse önümüzdeki 2-3 hafta içinde tabloyu göreceğiz."

- "Koalisyon süreci, sağduyu bekliyor"

AK Parti'nin süreç boyunca yol haritasını şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşarak ilerlediğini belirten Müezzinoğlu, üç siyasi partiye de siyasi ahlak çerçevesinde bir mesafeyle yolculuğa devam ettiklerini anlattı.

Müezzinoğlu, "Ümit ediyorum ki bu ülkenin yarınlarına katkı sağlamaya hazırlıklı bir partiyle 3-4 hafta içinde bir koalisyon kurulur. Ülkenin önemli sorunları var" ifadelerini kullandı.

Koalisyonun kurulmasıyla kamuoyunun da rahatlayacağını aktaran Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Muhalefetteki diğer sorumluluk üstlenmesi gereken partiler, bu sorumluluklardan kaçarsa, son 5 haftadır sergiledikleri gibi istikrarsız, 'Bana millet muhalefet verdi', 15 yıldır muhalefettesin. Hep muhalefette kalma gibi mi bir yol? Hep muhalefette kalacaksan o zaman niye siyasettesin? Millet diyor ki 'Bak burada sana da bir pay var. Bu payı sahiplen ve burada kendini göster. Belki yarın tek başına iktidar olursun.' Ama böyle bir hazırlık, dert yoksa o zaman da devamlı muhalefette kalma rahatlığıyla siyaseten üke ve millete hizmet edemezsin. önümüzdeki 3 haftadan ümitvar olmak istiyoruz."

Koalisyon kurma sürecinden başarıyla çıkılamadığı takdirde erken seçim yapılacağına işaret eden Müezzinoğlu, "Süreç, sağduyu, sorumluluk duygusu ve ülkenin yarınlarıyla ilgili taşın altına elini sokma değil gövdenle birlikte gidebilme iradesini bekliyor" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

myanar

Araplar arkadan hançerledi diyelim peki İngiliz karşıdan hançerlediği için mi onlarla çekilen fotolara itiraz yok.Şu anda ABD ne yapıyor peki?Sizin mahallenin çocukları(our boys da denebilir)ABDli Biden geldiğinde aynı karede olmak için9 takla atıyorlardı.Bidenli fotolara niye itiraz etmiyorsunuz?Reelpolitik nedir acaba?Devletler arası ilişkilerde ilelebet dostluk ve düşmanlık diye bir şey olmadığını, diplomasinin riyakarlık olduğunu bize sizin bayıldığınız batılı dotlarımız öğretmedi mi?Bunları bilmiyorsanız vahim, bildiğiniz halde hala bunları yazıyorsanız daha da vahim.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş