DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Yalova'da:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Yalova'da:

27.05.2015 21:02:03
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da çok farklı bir noktaya geldiğini belirterek, "Ama geldiğimiz nokta sabit kalmamız gereken bir nokta değil, gitmemiz gereken hedefler var" dedi.

Müezzinoğlu, Yalova'da inşa edilen Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi'nin hizmete açılış ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri personelinin Gemi Hastanede görev yapması protokol töreninde, bugün burada sağlık alanı açısından da anlamlı bir hizmetin protokolünü imzalayacaklarını söyledi.

Mehmet Müezinoğlu sağlık alanında birçok hedeflerinin olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Türkiye birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da çok farklı bir noktaya geldi. Ama geldiğimiz nokta sabit kalmamız gereken bir nokta değil. Gitmemiz gereken hedefler var. Ve zayıf olan alanlarımızı da güçlendirme gibi bir görevimiz, sorumluluğumuz var. Yaklaşık 1 buçuk yıldır Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile güzel bir hastane gemi projesi üzerinde yoğun çalışmalar yapıyoruz. İstiyoruz ki afet durumlarında, deprem gibi olağanüstü afetlerin olduğu durumlarda bizim her türlü tıbbi müdahaleyi yoğun bakımlarıyla, ameliyathaneleriyle acil cerrahi müdahaleleriyle her türlü sağlık hizmetini sunabilecek yüzen gemi hastanemiz veya hastanelerimiz olsun. Bu anlamda gerek fikri bazda, gerek proje bazında henüz daha dünyada çok daha güçlü altyapının da olmadığını bu süre zarfında gördük. ABD'de bir tankerin bozularak bir hastane şekline dönüştürüldüğünü gördük. Ama bir sıfır proje gemi hastane şeklinde henüz dünyada yok. Çin ilk çalışmalarını projesini yapıyor. Biz de ilk projemizi hazırlıyoruz. Ama bu anlamda işin uygulaması bu pratiği konusunda henüz daha birikim tecrübe altyapımız yeterli değil."

Sağlık alanında önemli bir noktaya gelindiğini ifade eden Müezzinoğlu, Türkiye'nin ambulans helikopterleri, ambulans uçakları, deniz bot, kara ve paletli ambulanslarla acil hizmetler sunumunda dünyada pek çok ülkeden önde olduğunu bildirdi.

Müezzinoğlu, Türkiye olarak acil sağlık hizmetlerinde en gelişmiş ülkelerle yarış edecek noktaya geldiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Ama bugün bu kıyı emniyetinin Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi, acil sağlık hizmeti anlamında önemli bir görev üstlenecek. Bu protokol, önümüzdeki 1 yıl içerisinde gözlemlerimize ve tecrübelerimize ilave katkı sağlayacaktır. İnşallah bizim gemi hastanelerimizin pratiğinin oluşumuna ve yönetimine de güçlü bir altyapının oluşmasına vesile olacaktır. 20 yatağı var, yatak başı oksijenleri var. Laboratuvarı var. Hiperbatik oksijen odası var. Radyoloji bölümünü bildiğim kadarıyla oluşturacağız. Ameliyathane bölümünü oluşturacağız. Ve o kurtarma anından sonraki bütün müdahaleleri de yapabilecek, belki de hiç hastaneye gitmeden burada yine sağlıklı bir şekilde yaşama döndürülebilecek bir altyapı oluştu. Ben bu protokolün hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Daha sonra Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, protokolü imzaladı.

Protokolün ardından Bakan Müezzinoğlu ve beraberindekiler gemiyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

- Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi

Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi, 87,80 metre uzunluk 18 metre genişlik ve 19,5 metre kalıp genişliğine sahip.

Her türlü hava koşullarında deniz üzerinde gemi kurtarma, sağlığın yanında çeki, yangın söndürme, dalış hizmetleri, dinamik konumlama, kazazede barındırma, deniz kirliliği tespit ve mücadele, deniz kirliliği analizi, helikopter hizmetleri, açık deniz kontrolü ve komuta, stand-by bekleme gibi hizmetler de de verebilen geminin, 45 personel ve 20 kazazede taşıma kapasitesi bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mm

Biz isid degiliz biZ hizb u tahririz karistirma biz yakip yikmiyoruz sadece teblig ediyoruz coplerimize bile dikkat ederiz

Görüş Bildir Bizimle Paylaş