DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Aydın'da

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Aydın'da

31.05.2015 19:28:26
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Samsun'da Opr. Dr. Kamil Furtun'a yapılan silahlı saldırıyı kınayarak "Yarın sabah itibarıyla 15 dakika süresince tüm hastalarımıza şifa veren ele vefa organizasyonu yapıyoruz. 15 dakika süresince hasta bakımına aciller dışında ara vereceğiz" dedi.

Kuşadası Devlet Hastanesini ziyaret eden Müezzinoğlu, yetkililerden bilgi aldı, odalarında ziyaret ettiği hastalara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Bakan Müezzinoğlu, tedavi gören çocuklara oyuncak hediye etti, onlarla bir süre sohbet etti.

Hastanede çalışanlara seslenen Müezzinoğlu, Samsun'da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun'a düzenlenen saldırıyı kınadı.

Bakan Müezzinoğlu, içinin yandığını, yüreğinin kanadığını kaydederek şunları ifade etti:

"Dün Opr. Dr. Kamil Furtun kardeşimizi bir caninin, bir katilin kurşunları sonucu toprağa defnettik. Ne yazık ki zaman zaman sağlık çalışanlarımıza yüksek sesle konuşan, hakaret eden, el kaldıran, hatta silah çeken bazı densizlerin, katillerin veya insanlık dışı yanlışlar yapanların muhatabı oluyoruz. Bu bizi üzüyor. Bu bizim yüreğimizi kanatıyor. Yarın sabah itibarıyla 15 dakika süresince tüm hastalarımıza şifa veren ele vefa organizasyonu yapıyoruz. 15 dakika süresince hasta bakımına aciller dışında ara vereceğiz. Bu yürekler sizin için atıyor. Bu fedakarlıklar, 78 milyon ülke insanımızın sağlıklı yarınlara, güvenle bakacakları bir ortamın oluşması için yapılıyor. Bu fiziki mekanları bu millet hak ettiği için yapıyoruz. İleri tıbbi teknolojileri bu milletimizin hakkı olduğuna inandığımız için yapıyoruz. Dünyayı örnek gösteren değil, 78 milyon ülke insanımıza dünyanın örnek aldığı bir sağlık hizmeti sunumunu yapmaya çalışırken bu tür mağduriyetlere ve haksızlıklara maruz kalmak bizi üzüyor. Asla ve asla hak etmiyoruz."

Fedakarlıkla, özveriyle hizmet veren çalışanlara insanlık dışı muamele yapmaya hiç kimsenin hakkı olmadığını belirten Müezzinoğlu, "Yasal düzenlemelerde büyük oranda çözüm olsun diye savcılarımıza şiddet uygulayanlara tutuklama yetkisi verdik, iç güvenlik yasasında artık polislere 24 saatten 48 saate uzayacak kadar gözaltı yetkisi verdik. Daha ileri yasal düzenlemeler gerekirse bunları da yapacağız. Ama istiyoruz ki hastayla hekim arasında, hastayla sağlık çalışanı arasında duvarlar örülmesin. Bu duvarların örülmemesinin en büyük güç kaynağı vatandaşımızın sahip çıkmasıdır. Vatandaşımızın kendi canına can katan, sancısını dindiren bu kitleye, bu gönül ordusuna, bu fedakar insanlara sahip çıkmasını istiyoruz" diye konuştu.

Aciller dışında hasta bakımına saat 09.00 ila 09.15 arasında ara verileceği belirtildi.

- "Bu yatırımları milletle yürüyen anlayışımız yaptı"

Bakan Müezzinoğlu, Kuşadası'na manzarası, doğası, altyapısıyla 7 yıldızlı otel gibi hastane kazandırdıklarını ifade ederek dünyanın gıptayla izlediği sağlık hizmeti sunumu başarısını yakaladıklarını kaydetti. "Bütün bunları AK Parti olarak biz yapmadık, bu yatırımları milletin dinamikleri, vizyonu, ortak değerleri yaptı, milletle yürüyen anlayışımız yaptı" diyen Müezzinoğlu, insanı ayrıştıran, çatıştıran değil, kucaklayan bir anlayışla zenginlikleri büyüttüklerini söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, bu vizyonla yolculuğa devam etmeleri halinde yarınlarda çok daha güçlü bir sağlık sunumunu ülkeye ve millete kazandıracaklarını vurgulayarak "Bizim artık hastaneler yapmakta, tıbbi donanımları insanımızın hizmetine sunmakta sorunumuz yok. Ama meslektaşlarımızın yarınlara umutla ve güvenle bakmaları, mesleklerini güven duygusu içinde yapmaları konusunda sorun yaşamaya başladık. Bunu çözebileceğimiz tek kitle var. Bu, insanımızın hekimine ve sağlık çalışanına sahip çıkmasından geçer" dedi.

Aydın şehir hastanesinin bu yıl sonuna kadar ihalesini yaparak, 2017 sonunda hizmete açacak noktaya getireceklerini anlatan Müezzinoğlu, geçmiş yıllarda Türkiye'de sağlık imkanlarının yetersiz olduğunu hatırlattı. Müezzinoğlu, "2002 yılında bu ülkenin yaklaşık 120 bin insanı, o da imkanları olanlar teşhis ve tedavi için yurt dışına giderken, bugün Avrupa, Rusya, Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlar'dan yaklaşık 480 bin yabancı ülkemize sağlık hizmeti almaya geliyor. 2,5 milyar dolar karşılığında hizmet karşılığı para bırakıyor. İnşallah 2017'de bu rakamı 1 milyon yabancı sağlık turizmi hizmeti sunumuyla yaklaşık 10 milyar dolarlıklık gelirlere taşıyacağız" ifadesini kullandı.

Müezzinoğlu daha sonra ilçedeki esnafı ziyaret etti. Milletvekili adayları ve partililerle sahilde yürüyüş yapan Müezzinoğlu, vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş