SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Sadr’dan, Barzani’ye ‘Peşmerge ve Haşdi Şabi’ teklifi

Sadr’dan, Barzani’ye ‘Peşmerge ve Haşdi Şabi’ teklifi

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Kuzey Irak Kürt Bölgesi Yönetimi onursal başkanı Mesut Barzani’ye Peşmerge güçleri ile Haşdi Şabi ve kendi milis gücünü feshetme çağrısında bulundu.

Sadr’dan, Barzani’ye ‘Peşmerge ve Haşdi Şabi’ teklifi
25.2.2020 15:26:50

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Kuzey Irak Kürt Yönetimi onursal başkanı Mesut Barzani'ye Peşmerge güçleri ile Haşdi Şabi ve kendi milis gücünü feshetme çağrısında bulundu.

Sadr, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamalarda, “Peşmerge bir milis güçtür. Mesut Barzani ile iş birliği yaparak Peşmerge, Haşdi Şabi ve Seraya es-Selam'ı (kendi milis gücü) lağvetmeye hazırım.” dedi.

Sadr, Başkan Barzani'ye hitaben ayrıca, “Amerikalılarla iş birliği yapma, onların sana yararı olmaz.” ifadelerini kullandı.

Irak'ın parçalanması iddialarına değinen Sadr, ülkede konfederal yapıların kurulmasına izin vermeyeceğini, bu yapıların ülkeyi zayıflatacağını ifade etti.

Sadr, başını çektiği ve yıllar önce dondurduğu Mehdi Ordusu'nu her an yeniden aktif hale getirebileceğini de söyledi.

ABD'ye eleştirilerini sürdüren Sadr, “Irak'ta ABD büyükelçiliğine gerek yok. ABD, bize çocukmuşuz gibi davranmasın. Tüm bölge ülkeleri iç işlerimize karışıyor. İran ve Suudi Arabistan'tan iç işlerimize karışmamalarını istedim.” diye konuştu.

Sadr, İran'a yakın milis gücü Haşdi Şabi'nin ABD büyükelçiliği ve askeri üslerini hedef aldığı iddialarının hatırlatılması üzerine, “Haşdi Şabi, son dönemde benimle dayanışma içinde oldu ve anlayış gösterdi. Yoksa ABD'ye karşı daha da tırmandırıcı girişimleri vardı.” dedi.

Mukteda es-Sadr, Irak'ta 2003 sonrasındaki tüm hükümetlerin kendi müdahalesi ve girişimiyle kurulduğunu sözlerine ekledi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR