Şaban Palabıyık: İnşaat sektörü daha iyiye gidecek

İnşaat sektöründe yaşanan fiyat artışları ve pandemi etkisini değerlendiren Disa Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Palabıyık “İthalat ve ihracatın geçtiğimiz aylarda açılmasıyla inşaat sektörünün daha iyiye gideceğini düşünüyorum.” İfadelerini kulandı.

08.08.2020 17:46:43

Pandemi sürecinde uzun süre ithalat ve ihracatın durmasının faturasının en çok kesildiği sektörlerden birisi olan inşaat sektörü kesilen bu faturayı müşterilere yansıttı. Özellikle demir, çimento, kireç gibi kur artışından doğrudan etkilenen, inşaat sektörünün temel yapı taşı olan malzemelerin gelmemesi ve içeride bulunan malzemelerin de arz talep dengesinin oldukça bozulmasından dolayı sektörün ihtiyaç duyacağı malzemelerin fiyatları oldukça hızlı bir biçimde arttı. Artan malzeme fiyatları devam eden inşaatların masraflarının bir anda artmasına neden oldu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Disa Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Palabıyık sektörün içinde bulunduğu sıkıntıları ve bu durumdan nasıl çıkılacağına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Sektörün içinde olduğundan, çıkış yollarını da gösteren Şaban Palabıyık “İnşaat sektöründe yaşanan bu fiyat artışı faturasının müşterilere yansıtılması inşaat sektöründeki firmalarca haklı görülebiliyor. Fakat bu durumdan en çok müşteriler zarar görmektedir. Oluşan bu zararın en kısa sürede telafi edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Açıklamasına ek olarak Palabıyık “Mevcut durumda kesilen bu faturaların mevcut şartların normale döndüğü bu aylar içerisinde gerçekleşebilir. Özellikle inşaat sektörüne yatırım yapacakların ve bu sektöre yeni girmeyi düşünenlerin biraz daha beklemeleri ve şartlar normale döndükten sonra harekete geçmeleri gerekir.” ifadelerini kullandı.

2021'de yeni projeler için şimdiden çalışma başlattı
Pandemi etkisinin 2020 sonuna kadar iyice gündemimizden düşeceğini ifade eden Disa Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Palabıyık şimdiden 2021 projeleri için çalışmalara başladıklarını vurguladı. Sürecin tüm girişimcileri olduğu gibi inşaat sektöründe faaliyet gösteren işadamlarını da tedirgin ettiğine vurgu yapan Palabıyık ülkemiz ve milletimiz adına sıkıntılı bu sürecin bir an önce son bulmasını diledi. İşadamı Şaban Palabıyık “Salgın etkisinin ne zaman gideceği konusunda tüm bireyler tedirgin ve önünü göremez halde. Buna rağmen tehlikenin yarın geçeceğini düşünerek yeni projelere hazırlanıyoruz. Sektörde faaliyet gösteren işadamları da yeni yatırımlar konusunda çekingen davranıyor ancak bu durumun bir an önce son bulmasını ve pandemi etkisinin son bulmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2020-08-07 at 08.58.44_1

YORUMLAR (0)