DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9558 ₺

EURO

17,0281 ₺

ALTIN

949,03 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Sabah: PKK'ya son kez 'silah bırak' çağrısı

Bakanlar Kurulu'nun çözüm sürecinin terör sürdükçe devam edemeyeceği gerekçesiyle PKK'ya son kez 'Silah bırakın' çağrısı yapacağı öne sürüldü...

7 Yıl Önce
2015-07-24 02:48:53

Dolmabahçe pozu ve seçim çalışmalarıyla birlikte "çözüm süreci"ne dair soru işaretleri hala geçerliliğini sürdürürken sürpriz bir gelişme yaşandı. Bakan Kurulu'nda ele alınan konulardan bir tanesi de 'çözüm süreci' kaderiydi. İddiaya göre alınan kararda PKK'ya son kez silahları bırak çağrısı yapılacak.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre; Bakanlar Kurulu toplantısında masaya yatırılan en önemli konulardan biri çözüm süreci ve PKK'nın eylemleri oldu. Toplantıda, mevcut tablo ile yola devam etmenin mümkün olmadığı değerlendirmesi yapıldı ve önümüzdeki dönemde atılacak adımların ne olacağı üzerinde duruldu.

Toplantıda konuşan bakanlar, "Seçim öncesi PKK ve HDP, çözüm sürecini, çatışmasızlık ortamını kendi lehine kullandı, bunun üzerinde propaganda yaptı. Ancak gelinen noktada sürecin bu koşullarda devam etmesi mümkün değil, kritik bir aşamaya gelindi. Süreç, kamu düzeninin bozulduğu bu şartlarda ve şimdiye kadarki yöntemle yürüyemez. Sivil vatandaşlar kaçırılıyor, araçlar yakılıyor, yol kesiliyor, mahkemeler kuruluyor, asker, polis şehit ediliyor, barajlara saldırılıyor. Örgütün ülkeye verdiği zararları izole edecek yeni bir sistemin ortaya konulması gerekiyor" değerlendirmesi yapıldı.

Toplantıda hem açık hem de arka kapı iletişim kanalları ile PKK'ya son kez silahları bırakması çağrısı yapılması konusunda görüş birliği oluştu. PKK'ya, "Silahı bırak, kamu düzenini bozma. Çözüm süreci sizin "terör" eylemlerini sürdürmeniz anlamına gelmiyor. Hem süreç deyip hem de bunları yapamazsınız" denilecek ve aksi halde düzeni sağlamak için gerekli tüm adımların atılacağı mesajı verilecek.

Çağrı kapsamında HDP'den de seçim öncesi meydanlardaki söylemi, demokrasi sözlerinin arkasında durmasına vurgu yapılacak ve "80 milletvekili ile Meclis'te temsil ediliyorsun. Milletvekili sayısının yüklediği sorumluluk çerçevesinde demokrasiye uygun hareket et. Barış ve demokrasi söylemine gerçekten sahip çık" denilecek. Bu çağrıya PKK'dan gelen yanıt beklenecek. "Terör" olayları bitmez, PKK silah bırakmaz ve kamu düzeninin bozmaya devam ederse çözüm süreci kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler bitecek. HDP heyetinin, İmralı'ya gitmesine, İmralı'nın mesajlarının Kandil ya da kamuoyuna duyurulmasına da izin verilmeyecek. Vatandaş açısından demokratik kazanımlardan asla geriye dönüş olmayacak. Süreç, vatandaşın günlük hayatına pozitif etki edecek politikalar sürdürülecek. Demokratikleşme konusunda yapılması planlanan hukuki düzenlemeler de hayata geçirilecek.

GENİŞ KAPSAMLI OPERASYON

Bölgeye dönük istihbarat raporları da tamamlandı. Bölgede düzeni sağlamak için geniş kapsamlı operasyon başlatılacak. Mahkeme kuran, yol kesen, kamu düzenini bozanlar tutuklanıp, yargı önüne çıkartılacak. Kentlere de depolanan silahlar toplanacak. Çözüm süreci döneminde dağdan inenler de yakın takibe alındı. Bunlardan kamu düzenini bozanlara yönelik nokta operasyonlar yapılacak. Cizre'de kazılan tüneller iş makineleri ile ortadan kaldırılacak. Sözde mahkeme binalarına girilecek. .

YORUMLAR (4)

sabit eymen

pkk çözüm sürecinde, otorite tanımazlığını açık etti. devletin kendisini takip etmediğini ve gücünü kanıksadığı yanılgısına vardı. tıpkı 1980 öncesinde, kimi kesimlerin kurtarılmış bölgeler oluşturup halk mahkemeleri kurmaları gibi sanal örgütlenmesine kendisi de inanmaya başladı. devlet harekete geçti ve bunların tamamı temizlenmeden durmak yok inşaallah!

mahmut demirkollllu

Bakanlar kurulunun tesbitleri-eksik de olsa-güzel.Lakin ,pkk nın ;yol kesme ,mahkeme kurma,yakıp yıkma,haraç toplama vs vs yıllardır var.Ve bunları TC devleti yokmuş gibi yapıyor.Peki yetkililerimiz bu üne kadar neden seyretti bu kepazelikleri?Önlem alabiliyorduysa neyi bekledi?.''çözün süreci''denen b saçmalıkla millet uyutuldu ama pkk yamyamlığını güçlendirdi..Vatanseverler ''kürt sorunu yok''dedi.fakat yetkililer var kabul etti.Sonuçda can ve mal kaybı yaşandı.Hala yetkililere sesleniyoruz:''kürt sorunu yok,pkk ve hormonlu yan ürünleri insan gibi davranamazlar,,

Adem

Eğer çözüm süreci bitecekse jübilesi muhteşem olsun. Öcalan'ın kellesini alarak başlayın. Veya dayayın silahı kafasına, eğer pkk en ufak hadise çıkarırsa tırnaklarından başlayacam sökmeye deyin. Eğer pkk devam ederse lime lime doğrayın gitsin. Yok uslu dururlarsa, tekrar kullanılması ihtimaline karşın muhafaza edin.

cemal kendal

hükümetin ciddiyetine inanan beri gelsin... gene 1-2 ay hükümeti oyalayacaklar, sonra yine bildiklerini okuyacaklar....

Görüş Bildir Bizimle Paylaş