DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

Sabah: HDP zekat diye haraç topluyor

HDP'li belediyelerce başlatılan 'Rojava'ya Yardım Kampanyası' çerçevesinde halka yardım baskısı yapıldığı iddia edildi...

08.07.2015 03:38:19

Rojava halkına destek amaçlı HDP'li belediyelerin düzenlediği "Rojava'ya Yardım Kampanyası"yla halka bağış baskısı yapıldığı iddia edildi. Haberde öne sürülen iddiaya göre, belediyeler belirlediği bağış miktarını yatırmayanların belediyedilerdeki evrak işlerini yapmayacağı kaydediliyor.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Belediyeyle işi olan müteahhide 500, esnafa 100, vatandaşa 300 zarf veriliyor. Zarfları doldurmayıp 'zekat' vermeyenin işi yapılmıyor

Başbakanlık'a gelen şikayetler Güneydoğu'da HDP'li belediyeler öncülüğünde başlatılan "Rojavaya Yardım Kampanyası" çerçevesinde vatandaşlara yardım baskısı yapıldığını ortaya koydu. Buna göre belediyede işi olan özellikle müteahhitlere numaralı zarflar veriliyor, Rojava'ya yardım yapmaları isteniyor. İsme kayıtlı zarfları doldurmayan vatandaşlar belediyede işlerini yapamıyor.

Sokaktaki vatandaşa da zekat ve fitrelerini Rojava'ya bağışlama baskısı yapılıyor. Diyarbakır'da kurulan merkez, vatandaşa "bağışınızı başka yere yapmayın" mesajı veriyor. Önemli görülen kişilerin bilgileri belediyelerden alınıyor ve aranarak baskı sürdürülüyor. Vatandaşlar, hiçbir yardım kuruluşunun olmadığı ve sadece belediyelerin topladığı yardımların örgüte gitmesinden endişe ediyor.

BELEDİYEDE İŞİ OLAN MECBUR

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki "Rojava'ya yardım" baskısının, HDP'li belediyeler tarafından yapıldığı iddia edildi. Bölgede belediyelerde işleri olan vatandaşlara işlerin yoğunluğu ve durumuna göre zarf içerisine para koymak üzere adına kayıtlı numaralı zarf veriliyor. Müteahhitlik işlemleri için 500, esnafa 100 ve tadilat ve imar planı için giden vatandaşlara 300 zarf veriliyor. Verilen zarfların içerisine en az 5 lira para koyularak tekrardan iade edilmesi isteniyor. Numaralı olarak şahıslar adına kayıt edilen zarflar dağıtıldıktan sonra hangi zarfın kime ait olduğu ve içerisine para konulup konuşmadığı tespit ediliyor.

ÖRGÜTE GİDİYOR ENDİŞESİ

Vatandaşların iddialarına göre zarfları belirtilen zaman içerisinde doldurup iade etmeyen, zarf almayı reddeden vatandaşların işlemleri yapılmıyor veya da bahanelerle geciktiriliyor. Vatandaşlar her ramazan öncesi HDP ve belediyeleri tarafından geleneksel hale getirilen sözde yardım kampanyalarında toplanan bağışların örgüte gittiğinden endişe ediyor. Vatandaşlar zarfları almak istemedikleri zaman parti yöneticileri tarafından "iş yerlerinize molotof atarız ve araçlarınızı taşlatırız, sizi burada çalıştırmayız" diye tehdit edildiklerini ifade ettiler.

ZARFLI TARİFE

İsminin verilmesini istemeyen bir müteahhit geçen yıl Siirt Belediyesi'nde bina ruhsatı için gittiğini ve kendisine 500 adet numaralı zarf verildiğini belirterek şunları ifade etti: "Zarfları veren belediye personeli 'zarflar içerisine para konulmadan işlemimin gerçekleştirilmeyeceği' söyledi. Benimde başka çarem kalmadı iki poşet içerisine olan zarfları alıp eve götürdüm şehirdeki tüm marketlerden kağıt 5 lira toplayıp zarflara toplam 2 bin 500 lira doldurdum. Daha sonra götürüp verdim ve işlemimde eksiklik olmasına rağmen hiçbir sıkıntı çıkarılmadan yapıldı. Benim inşaatım küçüktü inşaatı büyük olan veya site yapan arkadaşlara 5 bin zarfa kadar verildiğini duydum."

VERMEZSENİZ YAKARIZ

Bölgede yatırımı olan firmalara da zarf dağıtıldığını belirten vatandaşlar almak istemedikleri zaman parti yöneticileri tarafından "iş yerlerinize molotof atarız ve araçlarını taşlatırız sizi burada çalıştırmayız" diye tehdit edildiklerini ifade ettiler. Aynı zarfların benzeri örgüt tarafından bazı köylerin önde gelenlerine iletildiği belirtiliyor. Özelikle Eruh ve Pervari kırsalında dağıtılan zarfları vatandaşlar kendi aralarında duyulmaması için korkudan maddi gücüne göre para bırakarak il teşkilatına teslim ettiği öğrenildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muzaffer

Belediyesi olan bir teror orgutu ancak Turkiyede olur zaten. dinlerini irklarina satan kurt muslumanlar ortadogudaki muslumanlarin akibetine malesef sizde bizde ugrayacagiz bu halimizle.

yavuz

zulüm6-7 ekimde ercişte gariban esnafın varını yoğunu yaktılar. sonra günlük 100 tl ancak kazanan esnafın her birine 20 bin ile 150 bin arasında belediye ceza kesti, ercişin sözde kadın belediye baqşkanı yanında örgüt elemanlarıyla çarşıda güpe gündüz esnaf tokatladı, şimdi de esnaftan zorla fitre zekat topluyorlar....bunlara rağmen % 100 rojavanın mazlumlarına gideceğine inansam düşünmeden ben de veririm ama kimin masasında meze olacak hangi silaha mermi olacak hangi lgbt eyleminde afiş olacak, belli değil ki.

duruş

egit, art niyet bunun neresinde; sen pkk ya güveniyorsan devam et; pkk, türk kemalistlere rahmet okutur.

mustafa

Cok guzel bir kampanya. Allah Hdp li belediyelerden razi olsun. Cok guzel bisey dusunmusler. Biz muslumanlara dusen şeyse bu guzel amele zekat ve fitrelerimizle destek olamk. Rojavadaki Kürt kardeslerimize Allah yardim etsin.

muhammed cezeri

ALLAH KABUL ETSİN İNŞALLAH,HAYIRLARA VESİLE OLUR,E BU HAYRI TÜRK KIZILAYI YAPMADIĞINA GÖRE HDP NİN YAPMASI İSABETLİ OLMUŞ,KUTLARIM.İLK FIRSATTA İNŞALLAH BEN DE BU KAMPANYAYA KATILACAĞIM

feremuz

ilk günden beri ak partiye oy veriyorum. seçim öncesi dönemdeki ak parti ve cumhurbaşkanının sıkıntılı üslubuna rağmen oy verdim. ama görünen o ki muhafazakar türk islmacıları için de en iyi kürt ölü kürttür çizgisine geldi. bir daha ki seçimde ben Müslüman bir küürt olarak farklı düşünmeye başladım. dedik seçim sonrası bir akıl alınır, maalesef rant dışında bir amacı olmayan yeni yetme yazar ve siyesetçi kesimi ile iş adamları daha sıkıntılı bir dil kullanmaya başladılar

Burdur-Abdullah

Bir Türk olarak fitir sadakamizi Suriyedeki Kürt kardeslerimize nasil ulastirabilirim.Allah ruzasi icin yardimci olun.

Egit

Bu ard niyetli haberiniz hayıra vesile olacak bu yüzden teşekkür etmek istedim. Ben dahil çevremde 10'larca arkadaş vitremizi nasıl Rojevaya ulaştıralım diye düşünüyorduk. Bu haberiniz sayesinde Kürt belediyleri organize ettiğini öğrenmiş olduk.

kaya

fitre ve zekat gibi evrensel boyutlu dini uygulamaları faşizanca ırk temeli üzerinden anlayan ve sadece soydaş oldukları için bu yardımları yapanlara yazıklar olsun.

Islam ummeti

Sabah gazetesinin verdigi broşur bile Sabah gazetesini yalanliyor.Bugune kadar butun fitre ve zekatini diyanete vermis olan biri olarak ben de artik bu haberle birlikte Rojavadaki Kürt kardeslerime fitir ve zekatimi gonderecegim. Akrabalarima da soylemem lazim. Kobanide Şengalde Kürtler acliktan ölürken fitir ve zekatimizi burda hak etmeyenlere vermek caiz degildir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş