DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Saakaşvili, Gürcistan siyasetine dönmeyi umuyor

Saakaşvili, Gürcistan siyasetine dönmeyi umuyor

7 Yıl Önce
2015-06-03 14:40:21
Rusya ile Gürcistan arasında 2008 yılında çıkan savaşta Gürcistan Cumhurbaşkanı olan Mihail Saakaşvili, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun kararıyla Odessa Valisi olarak atanmasının ardından, "Gürcü halkı ne zaman bana ihtiyaç duyarsa anında orada olacağım" dedi.

Saakaşvili, Gürcistan'da yayın yapan "Rustavi2" televizyonuna verdiği demeçte, Gürcistan hükümetini eleştirdi ve ülke siyasetinde tekrar söz sahibi olacağının sinyalini verdi.

"Gürcistan ve Ukrayna'nın selameti için sonuna kadar mücadele edeceğim" diyen Saakaşvili, halkını yüzüstü bırakmayacağını söyledi.

Eski partisi Ulusal Birlik Hareketi'nin mevcut hükümete en iyi alternatifi oluşturduğunu ifade eden Saakaşvili, Gürcistan'ın siyasi yöneliminin anlaşılmaz bir hale geldiğini öne sürdü.

Saakaşvili, Gürcistan'da 2012'de düzenlenen seçimlerde hükümeti kuran, 2013'te siyasetten çekilen ve ülke siyasetinde etkili olmaya devam ettiği belirtilen iş adamı Bidzina İvanişvili'nin "Putin'in adamı" olduğunu iddia etti. Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı, İvanişvili'nin Gürcistan'ın Putin'in isteklerine göre yönetilmesi için 2012'de siyasete atıldığını savundu.

Gürcistan'daki ekonomik durumun son yıllarda kötüye gittiğini savunan Saakaşvili, bu konuda İvanişvili ve yakınlarını suçladı. Saakaşvili, İvanişvili'den hesap sorulması gerektiğini savunarak "İvanişvili, bu sürede milyarlarca dolarlık mülkiyete sahip oldu. Ukrayna'da öğrendiğim şey, kaçırılmış paralarının geriye alınmasıdır. Burada, kaçan oligarklardan parayı nasıl geri aldıklarını gördüm" ifadesini kullandı.

Gürcistan ekonomisinin son yıllarda gerilediğini ve şirketlerin zarar gördüğünü anlatan Saakaşvili, "Sadece İvanişvili'nin sahip olduğu bankanın geliri arttı" diye konuştu.

Saakaşvili, Gürcistan ekonomisinin kurtulması için mümkün olan yabancı yatırımın ülkeye çekilmesi ve başlamış büyük projelerin kısa sürede bitirilmesi gerektiğini vurguladı.

- Odessa Valiliği

Geçen hafta Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Odessa Valisi olarak atanan Saakaşvili, Odessa'nın "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in planının bir parçası olarak gördüğü zor bir bölge" olduğuna dikkati çekerek "Ben, Ukrayna Başbakan Yardımcılığı görevini kabul etmedim. Yolsuzlukla mücadeleyle ilgili işleri de reddettim. Ancak Odessa Valiliğini kabul ettim. Odessa inanılmaz potansiyeli olan canlı bir bölgedir. Bölgede 5 büyük liman ve 19 şehir var" dedi.

Ukrayna kanunlarına göre, Gürcistan vatandaşlığı alınmadığı sürece iki yıl çifte vatandaş kalabileceğini belirten Saakaşvili, Gürcistan Cumhurbaşkanı'nın vatandaşlığını geri alması halinde halkın bu vatandaşlığı kendisine geri vereceğini savundu.

Saakaşvili, "Aleyhimdeki soruşturmalar da düşecek. Bana göre bu 2 yıl Gürcistan'da durumun değiştirilmesi için yeterlidir. Gürcü halkı ne zaman bana ihtiyaç duyarsa anında orada olacağım" ifadesini kullandı.

Gürcistan'ın eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili, Sovyetler Birliği'ni yeniden kurmakla suçladığı Rusya'ya karşı mücadele ettiğini savunuyor ve bu tutumu özellikle Tiflis yönetimi tarafından dikkatle izleniyor.

Gürcistan'da Saakaşvili hakkında zimmete para geçirme ve görevi suistimal suçlamalarıyla açılmış davalar sürüyor. Tiflis Genel Savcılığı, biri geçen yılın başında, diğeri Ocak 2015'te olmak üzere Saakaşvili'nin Gürcistan'a iade edilmesi konusunda iki kez Ukrayna'ya talepte bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Abdürrahim Çokgüngör

2*Anadolu Kur’an’ın tabiriyle Rum olarak zikredilir ama siyasi hakimiyet sebebiyle ve muayyen bir savaş için. Ve ondan kinaye Müslümanlarca Anadolu’ya Rumeli denmiş. Türk hakimiyeti zamanında Rumeli denmesi coğrafi tarif içindir. Osmanlı’nın yayılmasından sonra bu kez Rumeli adı Balkanlara taşınmış. Ama orada Slav ve Boşnak kavimleri de var. Şu unutulmamalı Nuh Tufanı sonrası 3 ana kavim Anadolu’dan dünyaya yayıldı.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş