DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Rusya'nın, 89 Avrupalı isme ülkeye giriş yasağı koyması

Rusya'nın, 89 Avrupalı isme ülkeye giriş yasağı koyması

7 Yıl Önce
2015-05-31 12:17:35
İngiltere, Rusya tarafından hazırlanan, 89 Avrupalı üst düzey ismin dahil edildiği "kara listenin" herhangi bir gerekçesi olmadığını bildirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından, Rusya'nın "kara listesine" ilişkin yapılan açıklamada, "Listenin kesinlikle herhangi bir gerekçesi bulunmuyor. Rus yetkililer, bu listeye veya listedeki isimlere ilişkin herhangi bir hukuki dayanak sağlamadı" görüşüne yer verildi.

Açıklamada, eğer Rusya'nın bu hareketinin Avrupa Birliği'nin (AB) yaptırımlara yönelik duruşunu değiştireceğini düşünüyorsa, Rusya'nın yanıldığı belirtilerek, şunlar ifade edildi:

"Yaptırımların kaldırılması için Rusya'nın yolu, Ukrayna'dan askerini çekmesi ve Minsk anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesinden geçiyor. AB ve üye ülkeler, Rus yetkililerin bu hareketine yönelik daha fazla şeffaflık getirmesi için acil çağrıda bulunuyor."

Rus resmi haber ajansı TASS'a konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığından "üst düzey" bir yetkili listeye ilişkin olarak, "Bu liste, Almanya'nın başını çektiği bazı Avrupa ülkelerinin Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırım politikasına cevap olarak oluşturuldu" demişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığının AB'nin Moskova Temsilciliğine ilettiği belgede 89 isim yer alıyor. İngiliz basınında yer alan haberlere göre, söz konusu "kara listede" yer alan İngilizler arasında, Eski İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, İngiltere'deki iç istihbarat servisi MI5'ın Direktörü Andrew Parker, MI6 İngiliz dış istihbarat servisinin eski başkanı Sir John Sawers, İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sir Nicholas Houghton, Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Malcolm Rifkind bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş