DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Rusya'nın 2013'te Greenpeace üyelerini tutuklaması

Rusya'nın 2013'te Greenpeace üyelerini tutuklaması

7 Yıl Önce
2015-08-25 01:38:12
Uluslararası Daimi Tahkim Mahkemesi, Rusya'yı, 2013 yılında Greenpeace'e ait Hollanda bandıralı "Arctic Sunrise" gemisine el koyduğu gerekçesiyle tazminata mahkum etti.

Lahey'deki uluslararası mahkeme, bu kapsamda Rusya'yı, gemide meydana gelen zararlara ilişkin olarak Hollanda'ya tazminat ödemesine karar verdi.

Mahkeme heyetine göre Rusya, gemidekileri gözaltına alırken uluslararası hukuk kuralarını ihlal etti. Kararda protestocuların eyleminin korsanlık olarak değerlendiremeyeceğine yer verildi.

Rusya'nın mahkeme kararıyla ödemek zorunda olduğu tazminat miktarı ise daha sonra belirlenecek.

Mahkemenin verdiği kararı memnuniyetle karşılayan Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, kararın bağlayıcı olduğunu söyledi.

Rus sahil güvenlik ekipleri, 2013'te enerji şirketi Gazprom'un Kuzey Denizi'ndeki petrol arama çalışmalarını protesto etmek için gösteri düzenleyen 18 ülkeden 30 Greenpeace üyesini gözaltına almış, örgütün gemisine de el koymuştu.

Rus yetkililer, "Arctic Sunrise" adlı geminin petrol kuyusu platformu çevresindeki 500 metrelik güvenlik hattını ihlal ettiğini ve gemide hangi amaca hizmet ettiği bilinmeyen ekipmanların bulunduğunu ileri sürmüştü.

Greenpeace, gözaltına alınanların iki ay sonra kefaletle serbest bırakıldığı olayda gemideki zararın tazmin edilmesi için yargı süreci başlatmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş