Rusya Müftüsü Gaynutdin: Moskova’da camiler yetersiz, yeni camilere ihtiyacımız var

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin, Rusya'da şu anda 8 bin cami bulunduğunu belirterek, sadece Moskova'da 3 ile 4 milyon arasında Müslüman'ın yaşadığını ve cami sayısının yetersiz olduğunu, yeni camilere ihtiyaç olduğunu söyledi.

22.09.2019 22:15:59

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin, Rusya'da şu anda 8 bin cami bulunduğunu belirterek, sadece başkent Moskova'da 3 ile 4 milyon arasında Müslüman'ın yaşadığını ve cami sayısının yetersiz olduğunu, yeni camilere ihtiyaç olduğunu söyledi.

50-60 yeni cami daha inşa edilmesini gerektiğini savunan Gaynutdin, 150 bin Müslüman'a bir cami düşen bölgeler olduğunu söyleyerek, özellikle bayramlarda sokağa taşan ibadetler nedeniyle şehir halkının rahatsız olmaması için yeni ibadethanelerin inşa edilmesinin şart olduğunu söyledi.

Ravil Gaynutdin, ülkede her dinden 6 bin daha ibadethanenin açılması durumunda 1920 öncesi sayının ancak yakalanacağına dikkat çekti ve Rusya Federasyonu'nda Çarlık Rusyası'na kıyasla daha fazla Müslüman'ın yaşadığını belirtti. 

Bununla birlikte, Gaynutdin, müftülüğün elinde 50-60 cami yapacak kadar bir finansal gücün olmadığını itiraf ediyor.

Ağustos ayında Çeçenistan'ın Şali kentinde Avrupa'nın en büyük camisi özelliğine sahip bir ibadethane açılmıştı. Şali cami kompleksinde aynı anda 70 bin kişi ibadet edebiliyor.

YORUMLAR (0)