DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Rusya İdlib'e hazırlanıyor'

Rusya ve rejim askerleri, muhaliflerin elinde bulunan İdlib’e askeri operasyon gerçekleştirmek üzere iki haftadır Lazkiye’de ortak askeri tatbikat yapıyor.

6 Yıl Önce
2015-12-11 17:07:56

TIMETURK I HABER MERKEZİ

AFP'ye açıklama bulunan bir askeri kaynak “Rusya ve rejim askerleri iki hafta önce Lazkiye'nin kuzeyinde askeri eğitime başladı” dedi.

Lazkiye'deki eğitimler Fetih Ordusu'nun kontrolünde bulunan İdlib'e coğrafi olarak benzeyen bir bölgede gerçekleştiriliyor.

Aynı kaynak “Bir sonraki aşamada İdlib, Rus ve rejim askerlerinin başlıca amacı ve en önemli hedefi olacak” açıklamasında bulundu.

İdlib şu anda en geniş muhalif nüfusu bünyesinde barındıran ve IŞİD'in olmadığı bir şehir olma özelliğine sahip. Rusya'nın İdlib'e yönelik harekatları ise karada Şii örgütler tarafından desteklenen Halep'in güneyinde de aynı karakteristik ile karşımıza çıkıyor.

Halep'in güneyinden İdlib yönünde ilerlemeye çalışan rejim eş zamanlı olarak İdlib'in batısında kalan Türkmen Dağı ve Kürt Dağı üzerinden de İdlib'e yönelmek istiyor. İdlib'e hakim noktaları teşkil eden Türkmen Dağı ve Kürt Dağı aynı zamanda İdlib'de bulunan muhalif güçlerin batı yönünde geri hattını teşkil ediyor.
Rusya geçtiğimiz ay içinde yoğunlukla sivillerin yaşadığı İdlib'e yoğun hava saldırıları gerçekleştirmişti.

Rusya'nın bu hareketleri ile 1999-2000 yıllarında Grozni'de yaşananları akla getiriyor. Rusya, Grozni'yi önce yoğun hava bombardımanına tutmuş ardından anlaştığı yerel gruplarla karadan tank desteğiyle yoğun sivil katliamında bulunmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ali Ahsan

idlib alınacak ve sözde FETİH teröristler bizim sınırımıza kaçacaaktır. anlayamadız bunlar el-nusra EL-KAİDE mi yoksa ılımlı mı ? ...ama YENİLECEKLER. BARIŞ DOLU GÜNLER VE TİCARET DOLU GÜNLER DİLERİM... ÜLKEM KAZANSIN.

Ali Ahsan

El-kaideci Nusra yenilecektir. Sivilleri korusunlar..lakin.

mehmet

İnşaallah Suriye'deki tüm pislikler temizlenecek.

TEKİN 72

ALLAH MÜSLÜMANLARA YARDIM ETSİN BİR AN ÖNCE TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞİM BU HAÇLILARI DARMADAĞAN ETSİN

selman ammar

İdlib i işgal eden muhalifler değil teröristlerdir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş