DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Rusya'dan İran'a S300 çalımı

Rusya'nın, İran'a S300 füzelerini satma planı İsrail'in baskıları neticesinde iptal edildi.

07.03.2016 10:34:11

Yeni Şafak gazetesinin aktardığı habere göre, Rusya, İran'a S-300 hava savunma sistemini Tahran Yönetimi'nin Hizbullah'a silah vermesini gerekçe göstererek satmaktan vazgeçti. Kuveyt gazetesi El Ceride, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran'a S-300 hava savunma sistemi transferi kararını iptal ettiğini duyurdu. Habere göre Putin'in kararının sebebi, İran'ın bu Rus silah sistemlerini Hizbullah'a gönderiyor olması. Haberde, İran'ın söz konusu Rus hava savunma silahlarını Hizbullah'a göndermemeye söz verdiği, fakat bu sözünü yerine getirmediği belirtiliyor.

Rusya ve İran'ın Suriye'ye gönderdiği gelişmiş silahların Hizbullah'ın eline geçmesinden duyduğu endişeyi sık sık dile getiren İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “İran'ın Suriye üzerinden Lübnan'daki Hizbullah'a gelişmiş silahlar göndermesine razı olmayız. Golan tepelerinde İsrail'e yönelik ikinci bir terör cephesi açılmasını da kabul etmeyiz. Bunlar İsrail'in kırmızı çizgileri olarak belirlenmiştir ve İsrail'in kırmızı çizgileri olarak kalmaya devam etmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya, 2007 yılında İran'a 800 milyon dolar değerinde S-300 füze sistemi satma anlaşması imzalamış, ABD ve İsrail'den gelen tepkiler üzerine ise 2010 yılında füze sisteminin teslimatını ertelemişti. İran'ın Batı'yla vardığı mutabakatın ardından Rusya S-300 hava savunma sistemlerinin İran'a teslim edileceğini duyurmuş, karar İsrail makamlarınca da tepkiyle karşılanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Güven Güler

S.a Allah akın versin rusyanın çalımı İRan'ın Türkiyeyi ezmek için Rusyanın yanında yer almaması Tahranda yapılan anlaşmalardan sonra açıklandı bu karar

ramazan

İRANIN DAHA GELİŞMİŞ FÜZELERİ VAR. Bunu rusya da biliyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş