DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Rusya'dan Irak Hükümeti'ne askeri destek

Irak Hükümeti'nin IŞİD'e karşı kullanmak amacıyla Rusya'dan satın aldığı askeri teçhizatlar teslim edildi...

7 Yıl Önce
2015-06-04 05:59:13
TİMETÜRK / HABER MERKEZİ
 
Irak'ta iki yıl önce hakim olduğu toprakların büyük kısmını Sünni devrimcilere ve IŞİD'e kaptıran Irak hükümetinin geçtiğimiz yıl Rusya'dan talep ettiği askeri araçlar Irak Ordusu'na teslim edildi. Musul ve Ramadi başta olmak ülkenin en büyük kentlerinden bazılarını kaybeden Irak Ordusu, söz konusu askeri araçları geçtiğimiz yıl talep etmişti.

Irak'ın güneydoğusunda bulunan ve 2003 yılında gerçekleşen ABD işgali esnasında işgal güçlerine karşı efsanevi bir direnişin sergilendiği Um Kasr bölgesine indirilen araçlar, Irak Ordusu'nun kontrolünde bulunan ülkenin Şiilerin yoğun olarak yaşadığı kesiminden geçirilerek Bağdat'a götürüldü.

Basra'nın Um Kasr limanına indirilen TOS-1A muhabere araçları çoklu füze atma donanımına sahip. Irak hükümetinin IŞİD tehdidi nedeniyle dünyadan aldığı modern ağır silahlar listesine eklenen araçların, daha önce teslim edilen ABD ekipmanlarını gibi İran destekli Şii milislere aktarılıp aktarılmayacağı merak ediliyor.

Hatırlanacağı üzere, Sünni devrimciler ve IŞİD tarafından kontrol edilen bölgeler ABD'nin başını çektiği Koalisyon tarafından vurulurken İran tarafından eğitilen Haşdi Şabi güçleri de söz konusu bölgeleri karadan hedef alıyor. Kasım Süleymani'nin kontrolündeki birlikte en son Tikrit kentini ağır kayıplar vererek ele geçirmiş ancak eş zamanlı olarak Anbar eyaletinin idari merkezi Ramadi'yi kaybetmişti.

Hem ABD hem de Rusya tarafından desteklenen Irak Ordusu ise geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanlığı tarafından savaşma iradesine sahip olmamakla suçlanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş