Rusya'da tedbirleri ihlaller 'terör eylemi' sayılacak, gelecek hafta 'ücretli tatil' olacak

Moskova'da ulusa sesleniş konuşması yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüsle mücadele kapsamında gelecek haftayı 'ücretli tatil' ilan etti. Bunun yanı sıra virüsle mücadelede alınan tedbirleri ihlal etmenin 'terör eylemi' sayılacağı açıklandı.

25.03.2020 16:56:55

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi.

GELECEK HAFTA 'ÜCRETLİ TATİL'

Temel önceliklerinin vatandaşların sağlığı olduğunu ifade eden Putin, gelecek haftayı 'ücretli tatil' ilan etti.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ OYLAMASI ERTELENDİ

Öte yandan Putin'e 2036'ya kadar başkanlık imkanı sağlayacak olan ve 22 Nisan'da yapılması planlanan anayasa değişikliği halk oylamasının da ileri bir tarihe ertelendiğini vurguladı.

Sputnik'te yer alan habere göre Putin, söz konusu 'ücretli tatilin' koronavirüs salgınının yayılmasını önlemeye katkı sunacağının altını çizen Putin, halk oylamasının yeni tarihinin daha sonra doktorlarına tavsiyelerine göre belirleneceğini kaydetti.

Putin, "Halk oylamasının daha ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bölgelerdeki ve ülke genelindeki durumun nasıl geliştiğini değerlendireceğiz ve yalnızca profesyonel görüşü, doktorların, uzmanların tavsiyelerini esas alarak halk oylamasının yeni günüyle ilgili karar alacağız" dedi.

Putin, 28 Mart-5 Nisan tarihleri arasındaki 'ücretli tatil' döneminde sağlık kuruluşlarının, eczanelerin, marketlerin, finans kuruluşlarının ve taşımacılık sektörünün yanı sıra tüm hükümet kurumlarının çalışmaya devam edeceğine dikkat çekti.

SALGINA YÖNELİK TEDBRİLERİ İHLALLER 'TERÖR FAALİYETİ' OLACAK

AA'nın aktardığına göre ülkede salgınına ilişkin tedbirleri ihlal edenlerin "terör, holiganlık, sabotaj eylemi" kapsamında cezalandırılmasına yönelik düzenlemeye gidilecek.

Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma Devlet İnşaatı ve Mevzuat Komitesinden yapılan açıklamada, Kovid-19 önlemlerine uymayanların yargılanmasına yönelik yasa tasarısı hazırlandığı bildirildi.

HAPİS CEZASI

Dumaya sunulan tasarıya göre, çok sayıda kişiye virüsün bulaşmasına neden olacaklara 12 bin 300 dolara (1 milyon Rus rublesi) kadar para veya 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Virüs nedeniyle bir kişinin ölümüne neden olanlar 24 bin 600 dolara (2 milyon Rus rublesi) kadar para veya 5 yıla kadar hapis cezası, 2 ve daha fazla kişinin ölümüne neden olanlara da 7 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Yeni tip koronavirüsün kasıtlı bir şekilde yayılması yoluyla ölüme sebebiyet verilmesine ilişkin davalar, duruma göre "terör, holiganlık veya sabotaj eylemi" kapsamında değerlendirilebilecek.

RUSYA'DA 658 VAKA

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, yaptığı açıklamada, ülkede 163 kişide daha Kovid-19'in tespit edildiğini, vaka sayısının da 658'e çıktığını bildirdi.

Öte yandan 29 kişinin de iyileştiğini kaydeden Golikova, 112 bin kişinin karantinada bulunduğunu aktardı.

Rusya'da, 79 yaşındaki kadının hayatını kaybetmesiyle Kovid-19 kaynaklı ilk ölüm gerçekleşmişti.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)