“Rusya’da normale dönüş Şubat 2021'de”

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, 'Ne zaman koronavirüs öncesi güzel günlere döneceğiz?' sorusuna, “Bana göre normale dönüş bu Şubat ayından önce gerçekleşmeyecek' dedi.

2020-07-04 06:14:07

Herkesin aklındaki "Ne zaman koronavirüs öncesi güzel günlere döneceğiz?" sorusuna Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko'dan yanıt geldi. İnterfaks ajansına demeç veren Muraşko, "Normal yaşam nedir? Konserlere gitmek, istediği yere uçmak, tam teşekküllü iş, tam teşekküllü tatildir. Bana göre bu Şubat ayından önce gerçekleşmeyecek," şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı normale dönebilmek için virüsün yayılma zincirinin kırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Resmi verilere göre, şu anda Rusya'da günlük açıklanan koronavirüs vaka sayısı 6-7 bin arasında. 2 Temmuz günü ülke genelinde 176 kişi hayatını kaybederken, 8 bin 915 kişi hastanelerden taburcu edildi.

RUSYA, YABANCILARA GİRİŞ YASAĞINI
1 AĞUSTOS'A KADAR UZATTI

Öte yandan Rusya yabancılara giriş yasağını 1 Ağustosa kadar uzattı. Yasak sadece yabancıları değil, Rusya vatandaşların ülkeden çıkışını da etkiliyor. Rus basınının görüşüne başvurduğu uzmanların çoğu, yasağın 1 Ağustos gelmeden bir kere daha uzatılabileceğini düşünüyor.

Sivil Havacılık Birliği'nden Viktor Gorbaçov, Avrupa ve Asya ülkeleri Rusya'ya dönük uçuş yasağını kaldırmadığı için Rusya'nın da böyle bir karar aldığı düşüncesinde. Bu yasakların ne zaman kalkacağı ise hâlâ belirsiz. 

Gorbaçov giriş yasağının uzatılması kararının havacılık sektörü açısından şimdiden felaket anlamına geldiğini de söyledi. Yasağın bir kere daha uzatılması ise felaketin boyutlarının derinleşmesi demek. Zira Aeroflot gibi birkaç büyük oyuncu dışında pek çok şirket iflasa sürüklenebilir.

Avrupa Birliği hafta içi bazı ülkelere seyahat yasağını kaldırdığını açıklamıştı. Açıklanan listede Rusya ve Türkiye yer almıyor.

Tur operatörü Space Travel yetkilisi Artur Muradyan ise Rusya'nın öncelikle BDT ülkeleri ve yakın çevredeki bazı ülkeler için sınırları açabileceği görüşünde. Ancak Muradyan Türkiye ile hava trafiğinin Ağustos ayında da açılmasını beklemiyor. Rusya salgının boyutu bir yanda, iç turizmi teşvik etmek adına da Türkiye sınırını bir süre daha kapalı tutabilir.

Muradyan'a göre, Türkiye ile Rusya arasında uçuşların yeniden başlaması ancak Eylül sonunda, hatta belki de Ekimde gündeme gelebilecek.

 

YORUMLAR (0)