'Rusya, ateşkes anlaşmasını imzalaması için Hafter'e baskı yapıyor'

Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Rusya'nın, ateşkes anlaşmasını imzalaması için Halife Hafter'e baskı yaptığını bildirdiğini açıkladı.

14.01.2020 16:51:36

Dışişleri Bakanı Muhammed Seyyale, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, "Rusya bize, ateşkes anlaşmasını imzalaması için Hafter'e baskı yaptığını söyledi." ifadesini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı bugün, Halife Hafter'in, UMH ile ateşkes anlaşmasına olumlu baktığını fakat yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu duyurmuştu.

MOSKOVA'DAKİ GÖRÜŞME

Türkiye ve Rusya'nın ortak girişimiyle hazırlanan ateşkes anlaşması, UMH tarafından Moskova'da imzalanmıştı. Hafter tarafı ise metindeki maddeleri düşünmek ve istişare etmek için 1 gün süre istemişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu sabah saatlerinde, Hafter'in anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldığını duyurmuştu.

LİBYA'YA MI, BAE'YE Mİ GİTTİ?

Hafter'in Libya'ya ulaştığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, askeri, siyasi ve mali olarak kendisine destek veren Mısır veya Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gittiği iddia edildi.

Türkiye ile Rusya'nın Libya'daki taraflara çatışmalara son vermek, insani yardımları halka ulaştırmak için sunduğu ateşkes önerisi, aynı zamanda ülkedeki sorunların yalnızca Libyalılar arasındaki diyalog yoluyla çözülmesini içeriyordu.

(Habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

1335997_2

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakan

iyi polis kötü polis oyununa benziyor,

Süleyman Şah

hafter çok akıllı olduğunu düşünüyor ve saldırı için süre istemiş,bu süre içinde türkiye müdahele edemeden trablus'u ele geçirmeyi planlıyor...bunu türkiye görmüşür...