DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

:00

İftar vakti

BURSA

SAHUR
İFTAR

ANKARA

SAHUR
İFTAR

SİVAS

SAHUR
İFTAR

ERZURUM

SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

:00

İftar vakti

ANKARA

SAHUR
İFTAR

ERZURUM

SAHUR
İFTAR

Rusya: ABD, Suriye’ye lejyoner yerleştiriyor!

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova,“ABD yönetimi Suriye’den ilan ettiği asker çekme planını tuhaf biçimde uyguluyor. Suriye’den çıkan normal askerlerin yerine paralı asker, lejyoner yerleştiriyor. Arazide gerçekleştirdiğimiz gözlemlere göre Amerikan tarafı şu ana kadar Suriye’ye 4 bin kadar paralı asker yerleştirdi' dedi.

20.07.2019 14:53:53

Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynaklı bir açıklamada, ABD'nin petrol tesislerinin korunması ve silahlı grupların eğitimi için paralı askerleri Rojava'ya getirdiği dile getirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Batı Kürdistan ve Doğu Suriye'den çekmekte olduğu askeri birliklerin yerine paralı asker yerleştirmeye başladığını iddia etti. Buna göre, sadece haziran ayında petrol tesislerinin korunması ve ABD'nin işbirliği içinde olduğu grupların eğitimi için 540 paralı asker ülkeye geldi.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, önceki günkü haftalık basın toplantısında konuyu gündeme getirerek şu iddiada bulundu:

“ABD yönetimi Suriye'den ilan ettiği asker çekme planını tuhaf biçimde uyguluyor. Suriye'den çıkan normal askerlerin yerine paralı asker, lejyoner yerleştiriyor. Arazide gerçekleştirdiğimiz gözlemlere göre Amerikan tarafı şu ana kadar Suriye'ye 4 bin kadar paralı asker yerleştirdi. Paralı asker yerleştirme planı özellikle haziran ayında hızlandı. Bir ayda Suriye topraklarına Amerikan komutasında olan 540 paralı asker getirildi. Bunların arasında üst düzey subay rütbeli 70 eğitmen var. Bu paralı askerlerin ana görevi Esed karşıtı silahlı muhalifleri desteklemek ve petrol tesislerinde kontrolü sağlamak. Rusya olarak bu gelişmeye göz yumabilirdik. Ancak bu lejyonerlerin tamamen ABD Savunma Bakanlığı'nın emrinde olması işin rengini değiştiriyor. Bu grupların Suriye topraklarında yasadışı bulunduklarını önemle vurgulamak isteriz” dedi.

BLACKWATER TARZI
BİR YAPILANMA

Zaharova'ya göre lejyonerler 12-16 kişilik gruplar halinde getiriliyor. Paralı askerlerin petrol tesislerini koruması ve silahlı grupları eğitmesi öngörülüyor. Rus Sözcü, lejyonerlerin kimler olduğuna açıklık getirmedi ancak eski ABD'li komando Eric Prince'nin “Blackwater” isimli grubu Irak ve Afganistan'da taşeron asker olarak görev almıştı.

İnsan hakları ihlalleri ve savaş suçu işlemekle suçlanan Blackwater daha sonra adını XE olarak değiştirmişti. ABD Başkanı Trump, Suriye'den asker çekmeye hazırlandıklarını açıkladığı dönemde ABD basınında Eric Prince'in savaşın profesyonel paralı askerlere bırakılması için lobi yaptığına dair iddialar yer almıştı. 

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, 2018 yılının Aralık ayında Suriye'deki askerlerini çekme kararı açıklamış, ancak tepkiler üzerine geri adım atarak sadece sayının azaltılmasına karar vermişti. Trump, daha önce defalarca ABD'nin niye Ortadoğu'daki savaşlara trilyonlarca dolar harcadığını sorgulamıştı.

RUSYA'NIN SURİYE'DEKİ
PARALI ASKERLERİ

Geçmiş dönemde medyaya yansıyan haberlerde Rusya'nın Suriye'de 6 bin dolar maaşla paralı asker görevlendirdiği dile getirilmişti. 

Rusya'da, Suriye'ye müdahale öncesi çıkarılan bir kararname ile “barış zamanında” yaşanan askeri kayıplar devlet sırrı kapsamına alınmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş