DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Rusya: ABD'nin eğittiği 'muhalifler' saf değiştirdi

Lavrov, ABD tarafından eğitilen 'ılımlı muhalifler'in ezici çoğunluğunun IŞİD gibi gruplara katıldığını söyledi.

7 Yıl Önce
2015-08-04 11:05:04

Sputniknews'in haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) dışişleri bakanlarının toplantısına katılmak üzere gittiği Katar'ın başkenti Doha'da bir dizi görüşmelerde bulundu. ABD'li ve Suudi mevkidaşlarıyla üçlü görüşmede Suriye'deki durumu değerlendiren Lavrov, ayrıca Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski Başkanı Muaz el Hatib ile bir araya geldi.

Katar Dışişleri Bakanı Halid el Atiyye ile görüşmenin ardından ortak basın açıklamasında konuşan Lavrov, ABD askerleri tarafından eğitilen silahlı muhaliflerin Suriye'de koalisyonun koruması altında olacağı yönünde yapılan açıklamaların zarar verici olduğunu söyledi.

'ABD'NİN SURİYE AÇIKLAMALARI ZARAR VERİCİ'

Suriye'de silahlı muhaliflere hava desteği sağlamasına karşı olduklarını belirten Lavrov, "ABD'liler tarafından eğitilen ve Suriye'ye gönderilen bazı birliklerin, Suriye hükümetinin onayı alınmadan, koalisyon ile ABD uçakları tarafından korunacağı ve bu uçakların silahlı gruplara engel olacak tüm güçleri vurma yetkisine sahip olacağı yönünde yapılan açıklamaları zarar verici olarak görüyoruz. En önemlisi, komşu ülkelerin topraklarında ABD'li askerler tarafından eğitilen sözde ılımlı muhalefet militanlarının ezici çoğunluğunun aşırılık yanlılarının saflarına geçtiğini ABD'li meslektaşlarımıza söyledik. Bu konuda tutumumuzu net şekilde anlattık. ABD'nin düşüncesini değiştirebildiğimizi sanmıyorum. Bu konuda fikir ayrılığı olduğu ortada" dedi.

1

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş