SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

'Ruslar IŞİD bahanesi ile Suriyelileri katletti'

Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Tuma, Rusların Suriye'de IŞİD'i vurma bahanesi ile binlerce Suriyeliyi katlettiğini söyledi.

'Ruslar IŞİD bahanesi ile Suriyelileri katletti'
24.12.2015 17:12:19

AA'nın haberine göre, Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmed Tuma, düzenlediği basın toplantısında, Suriyelilerin son günlerde İkinci Dünya Savaşı'ndaki katliamlarla bile kıyaslanamayacak kadar kötü durumla karşı karşıya kaldığını söyledi.

İnsanlık tarihinin gördüğü en zor dönemlerden birini yaşadıklarını belirten Tuma, "Ruslar, sadece 6 günde bin hava saldırısı düzenledi. Asker sivil farkı gözetmeyen Ruslar, IŞİD ile mücadele bahanesiyle binlerce Suriyeli'yi katletti. Muhaliflere terörist gözüyle bakıyorlar. Onlar için ÖSO veya farklı bir grup fark etmiyor" diye konuştu.

Tuma, Rusların son 85 günde hedef aldığı yerler arasında 14 sağlık, 14 yardım, 9 eğitim ve 17 altyapı merkezi ile 22 fırın, değirmen ve gıda temin noktası bulunduğunu bildirdi.

Suriye görüşmelerinin ocak ayında İsviçre'nin Cenevre kentinde tekrar başlayacağını anımsatan Tuma, toplantıya, Suriye insanının acılarını dindirmek için katılmayı kabul ettiklerini vurguladı.

Görüşmelere katılan arkadaşlarının bugüne kadar çözüm için ellerinden geleni yaptığını kaydeden Tuma, "Katliamları başka türlü durduramadığımız ve başka şansımız olmadığı için uzlaşı masasına 'evet' demek durumunda kaldık. Yoksa katil, cani bir rejimle asla bir masada olmayı istemiyoruz" dedi.

Uluslararası toplumun, ancak 5 yıl sonra Suriyelileri yalnız bıraktıklarının farkına varacağını belirten Tuma, "Suriyelileri kaderlerine terk ederek, onlara destek vermeyip yalnız bırakarak, aşırıcı milisler ve örgütlerin yetişmesine fırsat tanıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR