DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Rus uzman: Fransız Senatosu'nun kararı bir uydurmadır

Tanınmış Rus uzmanı Yevgeni Mikhailov, 'Fransız Senatosu'nun sözde ‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanıma gerekliliği konusundaki aldığı karar uydurmadan başka bir şey değildir' dedi.

2 Yıl Önce
2020-11-26 12:30:25

Fransız Senatosu'nun, Dağlık Karabağ ile aldığı 'tanıma kararı'na tepkiler sürüyor.

Tanınmış Rus uzmanı Yevgeni Mikhailov, "Fransız Senatosu'nun sözde ‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanıma gerekliliği konusundaki aldığı karar uydurmadan başka bir şey değildir" dedi.

Mikhailov, ‘azvision.aza'ya yaptığı açıklamada, böyle bir kararın kabulünün güçlü diasporayı tatmin etmeyi amaçladığını belirterek, “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Karabağ'ı Azerbaycan'ın bir parçası olarak görüyor ve Fransa Dışişleri Bakanlığı Karabağ'ın bağımsızlığını ya da Ermeni ordusunun yenilgisinden sonra kalan kısmını tanımayı reddediyor. Ermeni diasporasının güçlü olduğu ülkelerde bu konudaki oyunların devam edeceğine şüphe yok. Ancak bu gerçek durumu değiştirmeyecektir. Karabağ Azerbaycan'dır" dedi.

Yevgeny Mihaylov'a göre, kilit oyuncular Rusya ve Türkiye, işgal altındaki Azerbaycan topraklarının tesliminde varılan anlaşmaların ihlaline izin vermeyecek.

Rus uzman Mihaylov, “Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Karabağ'ın Azerbaycan'a ait olduğunu ve başka yolu olmadığını açıkça belirtti. Artık statükodan bahsetmek uygunsuz. Bu konunun gelecekte diplomatik olarak çözüleceğini düşünüyorum” dedi.

Alınan kararının bir geçirliliği yok

Öte yandan Dün Fransız Senatosu'nda kabul edilen sözde “Dağlık Karabağ Cumhuriyetini'ni tanıma kararı, Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan ateşkes anlaşmasında, Dağlık Karabağ'ın statüsünü belirten unsur bulunmuyor.

Ayrıca Birleşmiş Milletler'e (BM) göre, Dağlık Karabağ, Azerbaycan toprağı olarak kabul ediliyor.

Fransa, AGİT Minsk Grubu Eş Başkanı ülkelerden biri olarak Dağlık Karabağ sorununda tarafsızlığını yitirmekle ve Ermenistan'a destek vermekle eleştiriliyor. .

YORUMLAR (4)

hunkartensi

Fransız lar her zamanki gibi kaos tan para kazanma derdindeler Ermenistan ı düşündüklerinden değil açın savaşın son 15 güki Türk ve Azerbaycan hem radyo hem tv hemde internet sayfalarına bakın aynı mantıkta şeyler söylendi Paşinyan Ermeni askerini kendi ülkesinin sınırlarına çeksin boşu boşuna öldürtmesin oldu bu dahi Ermenilerin düşünüldüğü anlamına gelmez mi eğer son 15 gün içerisinde cepheye gönderilen insanlar gönderilmemiş olsaydı ölmeyeceklerdi bunların suçlusu yanlızca Paşinyan değil batıdaki lobiler ve Fransa gibi lobilerden kar etmeye çabalayan devletlerdir

süleyman şah

her zaman söyleyeceğim: türkiye'nin doğal coğrafik müttefiği rusya'dır...türkiye-rusya-iran üçlüsü askeri,siyasi ve ekonomik birlik oluşturmalı,ortak para birimine geçmelidir...bu şekilde hem abd hem de ab'ye karşı güçlü olacaklardır...

osmanlı

tarafsız olamaz fransa darbeci mısır fravunu sisiye çıkarı için madalya verenlerler fransa bu fazlası değil

hunkartensi

Türkçe de bir deyim vardır körle yatan şaşı kalkar derler Fransa da aynı durumda senelerce Ermenilerin verdiği sahte bilgileri doğru zannedrken şimdi baktılar hepsi yalan çıkıyor onlarda şimdi Karabağ ayrı bir toplum demeye çabalıyor

Görüş Bildir Bizimle Paylaş