Rus halkının gözünde dost ve düşman ülkeler

Rusya’da yapılan bir araştırmaya göre dost ülkeler sıralamasının başında yüzde 58 ile Belarus, yüzde 40 ile Çin, yüzde 35 ile Kazakistan var. Daha sonra Ermenistan, Azerbaycan, Hindistan, Suriye, Venezuela, Almanya, Kırgızistan, Küba sıralanıyor.

18.09.2020 10:20:16

Rusya'nın önde gelen kamuoyu araştırma şirketlerinden Levada Center tarafından yapılan son ankette Rusya halkına dost ve düşman saydıkları ülkeleri sıralamaları istedi.

Türkiye'yi dost olarak niteleyenler yüzde 7 olurken, son 14 yılın yüzdeleri dikkate alındığında daha önceki en yüksek oranın yüzde 9 olduğu belirtildi. Düşman sayanlar ise sadece yüzde 3.

Türkrus'un haberine göre; Türkiye en düşük sempatiyi yüzde 1 ile uçak krizi sonrasında 2016'da toplamıştı. 2018 ve 2019'da ise “dost ülke” diyenlerin oranı yüzde 9 ile en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Bu arada Türkiye'yi dost sayanlar yüzde 7 iken, Sırbistan ve Bulgaristan gibi Rusya'ya kültürel ve tarihi yakınlığı ile bilinen iki ülkenin yüzde 6 ile Tükiye'nin altında olması da dikkati çekti. İtalya ve İsrail de yüzde 4 ile gerilerde.

Araştırmaya göre dost ülkeler sıralamasının başında yüzde 58 ile Belarus, yüzde 40 ile Çin, yüzde 35 ile Kazakistan var. Daha sonra Ermenistan, Azerbaycan, Hindistan, Suriye, Venezuela, Almanya, Kırgızistan, Küba sıralanıyor.

Düşman sayılan ilk üç ülke yüzde 60 ile ABD, yüzde 35 ile Ukrayna ve  yüzde 29 ile İngiltere. Daha sonra Litvanya, Letonya, Polonya, Gürcistan, Almanya ve Estonya geliyor. 

YORUMLAR (0)