Rus gazetes Vzglyad’a göre İdlib’de yaşanabilecek 4 senaryo!

İdlib’de yaşanan son tehlikeli gelişmeler ele alan Rus Vzglyad gazetesi, “Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkacak mı ve Rusya bunun önüne geçebilir mi?” başlıklı analiz haberinde, İdlib’de yaşanabilecek muhtemel 4 senaryoya dikkat çekti.

13.02.2020 12:07:27

İdlib'de son olarak 5 Türk askerinin daha şehid edilmesi Ankara-Moskova arasında krize yol açarken; Rus basını da, Moskova'nın Türkiye'ye karşı takınacağı tavrı dikkat çekiyor. Gazeteler Türkiye ile Suriye arasında çıkacak muhtemel bir savaşı Rusya'nın önleyip-önleyemeyeceğini tartışıyor.

İdlib'deki son gelişmeleri dikkat çeken Rus Vzglyad gazetesi, “Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkacak mı ve Rusya bunun önüne geçebilir mi?” başlıklı analiz haberinde, İdlib'de yaşanabilecek muhtemel senaryolara dikkat çekti.

Gazetenin İdlib'de yaşanabilecek gelişmelerle ilgili tahmini 4 senaryosu şöyle:

“Birinci senaryo: Suriye rejim ordusu, Türkiye'nin saldırısını durduracak. Türkiye de sessiz sedasız onların son dönemdeki ilerleme başarısını kabul edecek. Kriz şimdilik dondurulacak.

İkinci senaryo: Türkiye, Esed rejim güçlerine karşı büyük bir askeri operasyona girişecek. Bu durum Şam rejiminin en büyük destekçisi Rusya ve İran'ın çıkarlarını da doğrudan etkileyecek. Bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde Moskova, Ankara ile doğrudan karşı karşı gelmekten kaçınacaktır. Suriye coğrafi olarak Rusya'ya uzak, Türkiye'ye ise yakın; Türkiye ile askeri çatışmaya girmek bu şartlarda Rusya'nın çıkarına değil. Ayrıca, Moskova'daki Putin yönetimi, Türkiye ile iş birliğinden yana. Dolayısıyla Rusya Türkiye'ye, çatışmanın önüne geçecek bir teklifte bulunabilir ve bununla kısmen Şam rejiminin başı Esed'i de tatmin edebilir.

Üçüncü senaryo: Rusya, Esed'in İdlib'de son günlere aldığı bazı bölgeleri, Suriye'nin kuzeydoğusundaki bölgelere değişerek, Türkiye'nin Kürt topraklarında güvenli bölge alanını genişletmesine izin verebilir. Bu durumda hem Esed stratejik otoyollarında kontrolünü sürdürerek konumunu sağlamlaştırabilir, hem de Türkiye kayıplarını telafi etmiş olur. Bu seçenekle ilgili Kürtlerle de ciddi olarak görüşülüyor olabilir. 

Dördüncü senaryo: Türkiye, Rusya, İran ve diğer aktörleri daha fazla içine alacak şekilde kutuplaşma derinleşebilir. Bunun gerçekleşme ihtimali en düşük senaryo olduğu görülüyor, çünkü sonuçları belirsiz olan büyük bir savaş, bu ülkelerin istediği bir şey değil.”

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)