Rus EADaily ajansı: ABD, 'Suriye Kürdistanı' projesini şimdilik rafa kaldırdı!

Rus EADaily ajansı, ABD'nin tampon (güvenli) bölgeye geçici bir çözüm olarak baktığı yorumunu yapıp, 'Neticede Amerika’nın 'Suriye Kürdistanı' projesi iptal edilmedi, rafa kaldırıldı' ifadelerini kullandı.

2019-08-17 10:26:53

Rus basını, Türkiye ile ABD'nin Suriye'de gerçekleştirdiği güvenli bölge anlaşmasına geniş yer ayırdı. EADaily ajansı, ABD'nin tampon bölgeye geçici bir çözüm olarak baktığı yorumunu yapıp, "Neticede Amerika'nın 'Suriye Kürdistanı' projesi iptal edilmedi, rafa kaldırıldı" ifadelerini kullandı.

EADaily ajansına göre, ABD ile Türkiye arasında gerçekleşen güvenli bölge anlaşmasından çıkan en önemli sonuç, "Suriye'ye gerçekleştirilecek olası bir üçüncü operasyonun Türk-Amerikan ilişkilerini tamamen kesebileceğini anlayan Ankara'nın Suriye'ye girmekten vazgeçişi".

Haberde, her iki tarafın da en başta ortaya koydukları taleplerden taviz vermesi üzerine uzlaşma sağlandığına dikkat çekilerek, ABD'nin kurulacak güvenli bölgeyi genişletmeyi, Türkiye'nin ise bölgede Amerikan askerlerinin de devriye yapmasını kabul ettiği hatırlatıyor.

Güvenli bölge için düşünülen alanda 650 bin Kürt, 180 bin Sünni Arap, 10 bin Türkmen ve 10 bin Hıristiyanın yaşadığını belirten EADaily, ‘çoğu Kürdün Türkiye'ye mutlak düşman gözüyle baktığını' öne sürdü.

Ajans, Washington'ın Ankara'yı PKK ve YPG ile gizli müzakerelere ikna etmeye çalıştığını belirterek, böyle bir gelişmenin ise AK Parti ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ülke içindeki durumunu zayıflatabileceği yorumunu yapıyor.

EADaily'ye göre ABD, ‘kontrol ettiği Kürt militanlara siyasi bir statü kazandırmak için çaba harcıyor'; tampon bölgeye geçici bir çözüm olarak bakıyor ve Türkiye'nin bölgedeki nüfuzunu azaltmaya çalışıyor.

Ajans, “Neticede Amerika'nın ‘Suriye Kürdistanı' projesi iptal edilmedi, rafa kaldırıldı” yorumu yapıyor.

 

YORUMLAR (0)

İskender

ABD ve Türkiye'nin 1.Dünya savaşının bitiminde imzalanan Mondros müterekesinde belirlenen sınırlar üzerinde uzlaşmaya varacakları yüksek ihtimaldir.Mondros antlaşmasının içerisinde bulunan Halep,kerkük ve Musul antlaşmaya aykırı olarak İngilizlerin masa başında yarattıkları baskıyla Osmanlının bakiyesi olarak kurulan Yeni Türkiye Cumhuriyeti'ne Lozan'da verilmemişti.Amerika'da Lozan'ı imzalamamıştı.İşte günümüzde,Halep ile birlikte Kerkük ve Musul'un da Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte hareket etmesini sağlayacak proje ABD tarafından yürürlüğe kondu.