SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Rus basını: Erdoğan’ın gazetecilere gösterdiği fotoğraf, Putin’in zoruna gitti

Rus basını: Erdoğan’ın gazetecilere gösterdiği fotoğraf, Putin’in zoruna gitti

Rus basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pakistan ziyaretinin ardından uçakta gazetecilere gösterdiği bir fotoğrafın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “çok zoruna” gittiğini yazdı.

Rus basını: Erdoğan’ın gazetecilere gösterdiği fotoğraf, Putin’in zoruna gitti
18.2.2020 17:19:06

Rus basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pakistan ziyaretinin ardından uçakta gazetecilere gösterdiği bir fotoğrafın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in “çok zoruna” gittiğini yazdı.

‘Rudaw' haber portalının haberine göre; Rus Radio Busines FM'e konuşan Moskovsky Komsomolets'in Genel Yayın Yönetmeni Yashar Nizaybaev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu fotoğrafı gazetecilere gösterek böyle bir açıklama yapmasının Putin'i “kızdırdığını” ve açıklamalardan rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Niyazbaev, Erdoğan'ın sık sık yurt dışı gezilerinde gazetecilerle samimi sohbetler yaptığını belirterek, “Uçakta yapılan bu konuşmaların hiçbirinin video veya ses kayıtları yok. Bunlar sözlü konuşmalar, daha sonra uçakta olanlar tarafından birer birer yazılır. Ancak Erdoğan bu sohbetler esnasında her zaman ve her yerde konuşmadığı şeyler hakkında da çok açık bir şekilde konuşur. Ülke liderleriyle telefon görüşmeleri hakkında konuşuyor. Uçakta gazetecilere gösterilen fotoğrafın nasıl bir fotoğraf olduğunu bilmiyoruz. Varsayımlar vardı ve internette de yayınlananlar vardı” dedi.

Erdoğan'ın Libya konusundaki bu suçlamalarını özel görüşmede Putin'e neden söylemediği şeklindeki soruya ise Yashar Niyazbaev,  Erdoğan ile Putin arasındaki konuşmanın samimi geçtiğini ancak sonra sevmediği ifadeler duyduğunu söyledi.

Niyazbaev, “Bunlar çok kişisel şeyler değil. Erdoğan'ın gösterdiği fotoğrafta Genelkurmay Başkanı, Savunma Bakanı Şoygu var. Bence bunlar başkanın çok zoruna gitti” dedi.

Rus basını, Erdoğan'ın bahsettiği fotoğrafın Halife Hafter'in 7 Kasım 2018'de Moskova'da Sergey Şoygu ve Valery Gerasimov'la yaptığı görüşme görüntülerinden alındığını yazdı.

Recep Tayyip Erdoğan, 15 Şubat günü Pakistan ziyaretinin ardından Ankara'ya dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunmuş, elindeki bir fotoğrafı gazetecilere göstermişti.

Erdoğan'ın bahsettiği fotoğrafta, Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter, Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Putin'e en yakın isimlerden biri olarak gösterilen ve Libya'da savaştığı iddia edilen Rus Wagner güvenlik şirketinin başkanı Evgeni Prigozhin ve diğer Rus yetkililer yer almıştı.

Erdoğan fotoğrafla ilgili, şöyle konuşmuştu:
"Öndeki Hafter. Şu daire içinde olan Sayın Putin'in çok samimi adamıdır. Bu adam Wagner'in başıdır. Yöneten budur. Şuradaki de Rusya Savunma Bakanı Şoygu'dur. Hemen onun yanında da Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov'u görüyorsunuz. Bunlar şu anda Rusya'nın en üst düzey askeri noktadaki güvenlik kadrosudur. Şu anda Wagner'i de orada bunlar yönetiyor. Bunlarla iş yürüyor. Hala kalkıp diyorlar ki bizim orayla bu noktada ilişkimiz yok. Şu anda bizzat Rusya en üst düzeyde oradaki bu savaşı yönetiyor. Bir de Sudan'dan 5 bin civarında savaşçı var. Çad'dan gelenler var. Nereden bakarsanız bakın 10 bini aşkın şu anda dışarıdan gelmiş asker var.”

Moskova yönetimi daha önce birkaç kez Libya'da paralı asker bulundurmadıklarını açıklamıştı. Aynı şekilde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Orta Doğu ve Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov da Rus basınına yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylemişti.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

Mvlt / 19.2.2020 08:57:02
Rusya dost bir ülke değil.Bu önce bir kenara yazılması lazım.Görüşmeler ona göre yapılmalı.Rusya ya güvendiğimiz gün kaybeden biz oluruz.Rusya bizi Gaz pazarlama şirketi olarak görüyor.Rusya-ABD-AB asla bir birlerinin düşmanı değildir.Zaman zaman menfaat çatışması yaşarlar o kadar.Bizim kendi göbeğimizi kendimizin kesmesinden başka caremiz yoktur.
Süleyman Şah / 18.2.2020 19:19:06
c.reisimiz gayet net ve dürüst dövüşüyor,kalleş dövüşmüyor ve asla yalancı değil...sn.putin'in bunu takdir etmesi lazım...c.reisin bu dosdoğru politikası ve söylemleri özellikle avrupa ve abd'nin hoşuna gitmiyor,zoruna gidiyor...sn.putin'in zoruna gitmesi rusya'nın da ab ve abd'den farklı olmadığını gösterir,halbuki sn.putin'in türkiye'de yüzbinlerce hayranı var,onun düzgün ve mert politakasını takdir etmişimdir...sn.putin bizi yanıltmaz inşallah,rahatsızlığı varsa açık ve seçik c.reis ile görüşmesinde bunu dile getirmelidir...
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR