Rum liderden Maraş tepkisi: Gerekirse Türkiye ile savaşırız

Türkiye'nin Maraş için başlattığı girişimler sonrası Rum Lider Anastasiadis, 'Gerekirse Türkiye ile savaşırız' dedi.

17.02.2020 13:56:37

Türkiye tarafından Kapalı Maraş'ın açılması için başlanan girişimler sonrası, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden (GKRY) açıklama geldi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, KKTC Başbakanlığı himayesinde cumartesi günü Kapalı Maraş'ta düzenlenen “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleriyle Kapalı Maraş Açılımı” toplantısını, “Türkiye'nin meydan okuma hareketi” olarak niteledi ve “Eli kolu bağlı kalmayacağız, gerekirse savaşırız.” dedi.

Anastasiadis, daha sonrasında "Kıbrıs sorununa üçüncü ülkelere bağımlılıktan veya askeri varlığından uzak, devletlik varlığının egemenliğini ve bağımsızlığını sağlayacak adil, işleyebilir ve sürdürülebilir bir çözüm zemininde vatanı yeniden birleştirmek, göçmenlerin ata yurtlarına geri dönmesi, kayıp akıbetlerinin belirlenmesi ve insan haklarının tesisi için mücadele edeceğiz." ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE BİZE SAYGISIZ DAVRANIYOR"

“Siyasi eşitliğe saygımızın işaretini verdik, yurttaşlarımıza ne kadar saygılı olduğumuzu yanlış anlamalara varacak noktada gösterdik.” diyen Anastasiadis “Ancak Kıbrıslı Rumların haklarına da bir o kadar saygı göstermek zorunda olduğumuz göz ardı edilemez.  Tam da bu nedenle, siyasi eşitliğe ne kadar saygılıysam, Ankara'nın vatanımıza dayatmaya çalıştığı siyasi eşitsizliğe de o kadar müsamaha göstermeyeceğim diyorum.” dedi.

"KIBRIS'I BİRLEŞTİRECEĞİM"

Anastasiadis, açıklamalarını şu ifadelerle bitirdi:

“Bütün istikametlere şu net mesajı veriyorum: Gerek üçüncü taraflardan gerek iç cepheden güdülen şantajlara boyun eğeceğimi bekleyenler, hayal kırıklığına uğrayacak. Gerek göçmenlerin gerek Kıbrıs Helenizm'inin tamamının haklarını tesis ederek, halkı ve bölünmüş vatanı yeniden birleştirmek birinci önceliğimdir.”

YORUMLAR (0)

Osmanlı Torunu

Varsa eğer kim ellerini kollarını tutanlar bırakında bu densizler bizle savaşacakmış

Süleyman Şah

maraşı yerleşime açmakta çok geç kaldılar...rumlar hiçbir şey yapamazlar çünkü haksız durumdalar zira bm istediği şekilde oy verdiler fakat rumlar reddettiler,işte o oylamadan sonra maraş yerlişime açılmalıydı ancak türkiye deki eski basiretsiz ve aciz hükümet ve başkanı bunu yapamadılar...

ozan

eğer Türkiye suriyede bire bir savaşa tutuşur ve uzun sürerse libyada da hafter yine bastırır,Türkiye orayada müdahelede bulunmak zorunda kalırsa bunlarda(rum-yunan) o zaman savaş başlatır,fırsat bu fırsat diye yoksa rumu yunanı,fransızı ,abd si Türkiye herhangi bir yerle ciddi bir savaş olmaksızın savaşamazlar,helede kıbrısta,hiç sansları yok.

hunkartensi

Belli ki AB Rumlara iyi gelmemiş ülkelerini bayağı Türkiye ile aynı güce sahip ülke olarak görmeye başlamışlar ne o yoksa biz savaşırsak AB de bize destek vermek zorunda falan mı diye düşünüyorlar akıllıysa AB hiç karışmaz şu anda ortam düşünülenden daha gergin bu AB ye kadar sıçrar o yüzden önce Rumlar haddini bilmeliler ne yapacağına KKTC karar verecektir Türkiye her zaman onların yapacaklarının arkasındadır ha savaşırız diyorlarsa denemeleri bedava ne zaman isterlerse ha bu sefer adayı tamamen alırız hepsinide Yunanistan a süreriz bakalım o çok sevdikleri Yunanlılar ne yapacaklar

Hadi savaşalım, kaç dakika karşı durabileceksiniz.

z

adaya acilen asker takviyesi yapılsın. adam ciddi ciddi savaştan bahsediyor.