SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN
Ruhani: İran devrimi, tek bir mezhebe ait değildir

Ruhani: İran devrimi, tek bir mezhebe ait değildir

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 'İran devrimi, tek bir mezhebe ait değildir. İran halkı ve ülkedeki tüm mezhepler, devrimde geniş bir şekilde yer almış ve devrimin ortağı olmuştur.' dedi.

Ruhani: İran devrimi, tek bir mezhebe ait değildir
13.5.2019 23:38:53

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran devriminin tek bir mezhebe ait olmadığını, ülkedeki tüm mezheplerin bu süreçte geniş bir şekilde yer aldığını ve devrimin ortağı olduklarını söyledi.

Başkent Tahran'da Ehli Sünnet mezhebine mensup alim ve kanaat önderleriyle iftarda bir araya gelen Ruhani, ülkedeki farklı mezhep ve kavimlerin haklarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ruhani, hükümetin temelinin tüm kavimler ile mezheplerin toplumsal konumlarının korunmasına dayandığını belirterek, bu unsurların yönetimde aktif bir şekilde yer almaları gerektiğini ve bu hususu daha önce de defalarca dile getirdiğini ifade etti.

Ehli Sünnet mensuplarının tüm sahalarda aktif olduğunu ve seçim zamanlarında sandık başına giderek kendi temsilcilerini seçtiğini hatırlatan Ruhani, "İran devrimi, tek bir mezhebe ait değildir. İran halkı ve ülkedeki tüm mezhepler, devrimde geniş bir şekilde yer almış ve devrimin ortağı olmuştur. Bunlar ülkenin ve devrimin sahipleridir." değerlendirmesinde bulundu.

"İRAN HÜKÜMETİ VE SİSTEMİ, SÜNNİLERİ ÜLKENİN SADIK KORUYUCULARI OLARAK GÖRÜYOR"

Ruhani, kendi hükümetleri döneminde Sünnilerin muhtelif siyasi ve toplumsal alanlardaki varlığının artığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ehli Sünnet kardeşlerimizden 2 tanesi büyükelçi olarak görev yapmakta. İran hükümeti ve sistemi, Sünnileri ülkenin sadık koruyucuları olarak görüyor. Sınırlardaki eyaletlerde Ehli Sünnet mensupları, devrimin başından bu güne kadar İran'ın vefalı destekleyicileri oldular ve öyle kalacaklar."

SÜNNİ ALİMDEN MEZHEPLERE ÖZGÜRLÜK ALANLARININ GENİŞLETİLMESİ TALEBİ

İran'ın önde gelen Sünni alimlerinden Mevlevi Abdulhamid İsmailzehi de, mezheplere özgürlük alanlarının genişletilmesinin ve Sünnilerden liyakat sahibi olanların daha fazla istihdam edilmesinin halkın birliğine hizmet edeceğini belirterek, "İran mezhep ve kavimlerin birliğiyle oluşmuştur. Bu kavim ve mezheplerin haklarına riayet edilmesi ve muhtelif alanlarda yönetime daha fazla ortak edilmeleri, birliğimizi kalıcı hale getirebilir ve milli güvenliğimizi temin edebilir." görüşlerini paylaştı.

İran'ın müzakere ehli bir devlet olduğuna dikkati çeken İsmailzehi, "Peygamberimiz en sert düşmanıyla bile müzakere için oturuyordu. Biz de müzakere ehliyiz ve hak ile hukukumuzu her yerde müdafaa etmeliyiz." dedi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

şii devrimi / 14.5.2019 13:50:54
bizdeki laiklik ilkesi gibi sizde de şiilik ilkesi var. anayasanın değişmez maddesi iran şiidir ibaresidir. iran bu mezhep faşizmi hastalığından kurtulmalıdır.
adem / 14.5.2019 00:31:11
geçsen boş sözleri. öyleyse sünni Halep'te ne işin var.
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR