Ruanda'da anayasa değişikliği

Ruanda'da anayasa değişikliği

15.07.2015 11:21:27
Ruanda parlamentosu, devlet başkanlığını iki dönemle sınırlandıran anayasa maddesini değiştirdi.

Parlamentodaki 80 milletvekilinden 79'unun ve 26 senatörden 14'ü, 2000 yılından bu yana iktidarda olan Devlet Başkanı Paul Kagame'nin 2017'deki devlet başkanı seçimine üçüncü kez aday olmasını sağlayacak anayasa değişikliği kararı için oy kullandı.

İktidardaki Ruanda Vatansever Partisi ve iktidarı destekleyen Sosyal Demokrat Parti milletvekilleri, ülkeyi kalkındırması için Kagame'ye verilecek fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Oylamayı kınayan muhalefet ise halkı iktidarın planladığı referanduma katılmamaya çağırdı.

Ruanda'da anayasa değişikliğinin hayata geçmesi için referandumda onaylanması gerekiyor. Referandum için ise parlamento üyelerinin 4'te 3'ünün onayı gerekiyor.

Yaklaşık 12 milyon nüfuslu ülkede 3,7 milyon kişinin, devlet başkanının görev süresini iki dönemle sınırlayan anayasa maddesinin değiştirilmesi için başlatılan imza kampanyasına destek verdiği belirtilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Kürt

Kürtler size Kürt sorununu 100 yildir anlatiyor hala anlamadiniz mi? 100 yildir anlamadiysaniz nasil vazeceksiniz Kürt meselesini?1-Okullarda Kürtce anadilde egitim2-Camilerde Kürtce vaaz ve hutbe3-Kürt kimliginin taninmasi4-Kürt tarih edebiyat ve kulturunun gelismesinin onundeki butun engellerin kaldirilmasi5-Kurtce yer isimlerinin iade edilmesi6-Kürt buyuklerinin (Şeyh Said,Said Nursi vs) mezar yerlerinin gösterilmesi7-Kürtlerin kendi kendini yö etmesi.Bütun Kurtler bu sartlari defalarca zikrettiler