Romen Diyojen

Romen Diyojen

Bizans Roman imparatoru Romen Diyojen... Romen Diyojen kimdir? İşte Romen Diyojen'in biyografisi

2017-12-06 18:31:39

Romen Diyojen 1030 senesinde Kapadokyalı Diogenii ailesinin bir ferdi olarak dünyaya gelmiştir. Babasının ismi Konstantin Diogenes, annesi ise İmparator III. Romanos Argyros'un kız kardeşidir.

Romen Diyojen, 1068 ile 1071 seneleri arasında hüküm sürmüş bir Bizans imparatorudur.

Kapadokya'lı bir aileye mesup olan Romen Diyojen, 1 Ocak 1068'de tahta çıkmıştır.

Romen Diyojen, tahta çıktığında ülkesinin doğusunda ortaya çıkan problemlerle ilgilenmiştir. Bu dönemde Doğu Anadolu'ya giren Selçuklu ordularına karşı başarılı üç zafer kazanmıştır. 1071 senesinde Sultan Alp Arslan'ın Mısır'a sefere çıkışını fırsat bilerek yeni bir savaş hazırlığı yapmıştır. Sonrasında harekete geçen Bizans ordusu, Anadolu'da yakın savaşa girmeyen Selçuklu öncü birlikleri tarafından meşgul edilmiştir. Durumu haber alan Alp Arslan ordusuyla birlikte Malazgirt kalesi yakınlara gelmiştir. 26 Ağustos 1071'de meydana gelen muharebede Türkler büyük bir zafer elde etmiştir. Bizans yazarlarına göre Oğuz, Peçenek ve diğer Türk asıllı paralı askerlerin karşılarında Selçuklular'ı görünce Bizans ordusunu terk etmeleri savaşın gidişatını belirlemiştir. Bu durum zaten eksik eğitimli olan düşman ordusunu büyük bir yenilgiye götürmüştür. Savaştan sonra Romen Diyojen, esir alınarak Alp Arslan'ın önüne getirilmiştir. Sonrasında yapılan anlaşmada Bizans'tan 1.500.000 altın savaş tazminatı alınmıştır. Bunun yanında senelik 360.000 altının Türk tarafına ödenmesi sağlanmıştır.

Malazgirt Savaşı'ndan sonra tahttan indirilen Romen Diyojen, Anadolu'ya dağılmış olan ordusunun geri kalanlarını toplayarak iktidarına son verenlere karşı iki savaş yapmıştır. Birinci muharebe Konstantin Dukas idaresindeki ordulara karşı Dokeia'ta gerçekleşmiştir. Bu savaşta yenilen Diyojen kaçarak Adana yakınlarında bir ufak kaleye sığınmıştır. Sonrasında Andronikos Doukas tarafından takip edilerek kalede kuşatılmıştır. Bunun üzerine teslim olarak esaret şartlarının ağır olmayacağı hakkında bir anlaşma imzalamıştır. Ancak anlaşmaya rağmen 600 kilometre boyunca katır sırtında Konstantinopolis'e kadar götürülmüştür. 29 Haziran 1072'de gözlerine mil çekilerek Kınalıada'ya gönderilmiştir. Öte yandan kör edilme işlemi o kadar acımasız ve acemice yapılmıştır ki Romen Diyojen, adada birkaç gün kaldıktan sonra yaraları enfeksiyon kapmış ve yaşamını yitirmiştir.