SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Robert Fisk: Esrar içen teröristler hangi dinden?

Robert Fisk: Esrar içen teröristler hangi dinden?

Independent gazetesinin Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, geçtiğimiz günlerde yaşanan Paris saldırısını değerlendirdi.

Robert Fisk: Esrar içen teröristler hangi dinden?
22.11.2015 17:18:53

TİMETÜRK I HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz hafta Fransa'yı kana bulayan Paris saldırılarının failleri bilindiği anlamı ile Müslüman değil.

Örneğin, katliamın “fikir babası” olan Abdelhamid Abaaoud, saldırının ardından Saint-Denis'te viskisini yudumlayıp esrar çekerken görüntülendi. Avrupa'nın ilk kadın canlı bombası ise “içki ve sigara içmesi ve çok sayıda erkek arkadaşı olması” ile ün yapmıştı. Olayların diğer failleri Salah ve İbrahim Abdesalam kardeşler ise bar sahibi ve işletmecisi olan hırsızlardı.

İslam dini tüm bu fiilleri açık bir biçimde yasaklayan bir dindir. Ancak bu yasağın saldırganlarının işledikleri fiilleri İslami olarak adlandırmakta ne kadar etkili olacağı ise tartışmaya açık.

Hükümetimizin hali hazırdaki radikalleşme karşıtı stratejisi tamamen “taşıma bandı teorisi” ön kabulüne dayanıyor. Bu teoriye göre bir Müslüman inançlarında ne kadar muhafazakar olursa o kadar köktenci olur ve sonunda da radikalleşir. Ardından da terörizme adım atar. Özet olarak “şiddet yanlısı olmayan aşırılıkçılık”tan “şiddet yanlısı aşırılıkçılığa” giden doğrusal ve durdurulamaz bir ilerlemeden bahsedilir.

Bu indirgemeci ve bağlamından koparılmış formülasyon hem akademisyenler hem de sivil toplum tarafından ağır bir biçimde eleştirilmekte.

Uygulamada ise bu durum hükümet ve polisin potansiyel terör tehditlerini, kişinin hangi “muhafazakar” değerleri üzerinde bulundurduğuna bakarak analiz etmesi demek olacak.

Paris ve ayrıca Sidney, Boston ve Londra saldırganları bu tür bir yaklaşımın hem ters etki yarattığını hem de ölçüsüz bir ön kabul olduğunu kanıtlamıştır.

Hatta İngiliz İstihbarat birimi MI5, terörist faaliyetlerde yer alanların “bağnaz dindar olmaktan uzak” olduklarını belirtmişti. MI5 ayrıca “sağlam temellere oturtulmuş bir dini kimlik sahibi olmak, şiddet yanlısı radikalleşmeden korumaktadır” açıklamasında bulunmuştu.

Radikalleşmenin akademik bir konu olarak ele alınma zamanı geldi. Konu hakkında metinleştirilecek tartışmalar yapılmalı. Konu ile ilgili olan tüm etkenler değerlendirimeli ve aşırılıkçılığa nelerin sebep olduğu ele alınmalı. Hiç bir şey siyasi nefrete konu yapılmamalı.

Aslı independent.co.uk'ta yayınlanan makale Melahat Kemal tarafından Timetürk için Türkçe'ye çevrilmiştir.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

M / 25.11.2015 10:02:43
Ne alaka yorumcular. Esrar içenler, batıda barış öncüsü işe yaramaz hippiler olarak tanınıyor, bu anlamda yazıyor fisk bunu ama esas önemli olan o değil (esrar içip, kafayı yeyip birilerini öldürmek hiçbir şekilde mümkün değil, bilimsel olarak kanıtlanmıştır, abd şu anda tüm eyaletlerinde esrarı sigara gibi serbest bırakıyor, cahil cahil konuşmayın esrarın faydalarını araştırın bakim) ama önemli olan şurda: sözde dinde derinlieyenler aşırıcılık yapıp terörist oluyor algısını sorguluyor burda, mühim olan bu ayrıntı!
Emre / 24.11.2015 09:52:09
TÜRKİYENİN YAKIN TARİHİNDE ESRAR İÇİN ŞERİATÇI KEŞLER MENEMEN VAKASINI GERÇEKLEŞTİRİP O ZAMANIN DEĞERLİ ALİMLERİNİN VE FİKİR ÖNDERLERİNİN İPE GİTMESİNE SEBEP OLMUŞTU.AH ROBERT BİZ NE ÇEKTİK BU ESRARLI MÜSLÜMANLARDAN...
pirifani / 22.11.2015 22:22:55
bunlar ilaclarla beyinleri kontrol altina alinip eylem yaptirilan kisilerdir. isid orgutunun interneti bu kadar rahat kullanmasi ve cok kisa zamnda bu kadar buyumesi hepsi arkasindaki uluslararasi bir komploya isaret ediyor. orgut tavani kesinlikle bilinen kisiler degil. egitimlerini nerde almislar vs haklarinda ne biliniyor? sahsen israil ingiltere abd ve rusyadan supheleniyorum. fransanin hedef secilmesi tesadufi degil. aslinda isidla turkiye ve fransa gibi ulkeler vurulmak ve yonlendirilmek isteniyor. bu arada akdenizde batan gemilerin batirildigini dusunuyorum.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR