DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Reyhanlı saldırısı davası

Reyhanlı saldırısı davası

10.07.2015 14:32:54
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, 11 Mayıs 2013'te, 53 kişinin hayatını kaybettiği iki ayrı bombalı saldırıyla ilgili 33 kişinin yargılandığı ve güvenlik nedeniyle Ankara'ya nakledilen davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklardan 3'ü, şikayetçiler ve tarafların avukatları katıldı. Tutuklu sanıklar ise bulundukları cezaevinden görüntülü sistemle duruşmaya bağlandı.

Duruşmada, yakalanamayan sanıkların durumu tutanağa geçirildikten sonra şikayetçi avukatlarından Aslıhan Aksoy Arıkan söz aldı. Arıkan, "Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman'ın MİT mektubu basına yansıdı. MİT'in bu saldırıyı bildiği, emniyet yetkililerine bildirdiği, ancak engelleme girişimininde bulunmadıklarını ifade ederek itiraf etmiştir. Savcı ve MİT yetkileri hakkında görevi ihmal yönünden suç duyurusunda bulunulmasını istiyoruz. Bunun da gerçek mi olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Saldırıda ölen Olcay Tuna'nın babası, müşteki Ahmet Tuna "Bir önceki mahkemede bir avukat arkadaşım bizi derinden yaralandı. Bir katil insana 'sayın' kelimesini kullanması bizi üzdü" dedi.

Mahkeme Başkanı Buket Demirel, "Ahmet Bey, yargılama bitmeden kimseye katil diyemeyiz" şeklinde karşılık verdi.

Davaya katılma talebinde bulunan Yusuf İri de patlamada hayatını kaybeden Mehmet İri'nin ağabeyi olduğunu, ölümlere sebebiyet verenlerden şikayetçi olduğunu söyledi.

İri, "Benim ciğerim yandı, kardeşim öldü. Patlamadan hemen sonra saldırıyı yapanlar yakalandı. O kadar basitti de neden patlamadan önce yakalanmadılar?" ifadesini kullandı.

- "Heysem Topalca kim?"

Sanık avukatlarından Yusuf Gülüm ise "Savcı Özcan Şişman'ın mahkemede verdiği ifadede istihbaratın onu yönlendirmeye çalıştığı görülmüştür. Hatay'da yaşanan bombalamanın, bu olayın arkasında bir isim çıkıyor Heysem Topalca. Niğde'de, Reyhanlı'da, Konya'da bu isim çıkıyor karşımıza. Kim? MİT tarafından kullanılan biri. MİT içerisinde bir güç bu Heysem Topalca ile işbirliğine giriyor. Burayı karıştırmaya çalışıyor. Önlenebilecek, asla olmayacak bu katliam yapılıyor" diye konuştu.

Diğer sanık avukatları da davanın iddianamesini hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman'ın tanık olarak dinlenmesini ve varsa yürütülen soruşturma dosyasının istenmesini talep etti.

Cezaevinden görüntülü sistemle duruşmaya bağlanan sanıklar ise suçsuz olduklarını savunarak beraatlerini talep etti.

Mahkeme, iddianameyi düzenleyen Cumhuriyet Savcısı Şişman hakkında idari veya adli soruşturma olup olmadığının Adalet Bakanlığından sorulmasına, eğer hakkında adli veya idari soruşturma dosyası varsa onaylı örneklerinin istenmesine karar verdi.

Ayrıca mahkeme, bazı eksiklerin giderilmesi ve sanıkların tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

- Davanın geçmişi

Reyhanlı saldırısına ilişkin davanın iddianamesinde 2'si Suriyeli 33 sanıktan 19'u hakkında "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüsten" ağırlaştırılmış müebbet hapis, 52 kişinin ölümüne sebep olmaktan 52'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. Bu istemin ardından, saldırıda ağır yaralanan bir kişi daha hastanede hayatını kaybetmiş, ölenlerin sayısı 53'e yükselmişti.

Sanıklara, "silahlı terör örgütüne üye olmak ve yardım etme", "öldürmeye teşebbüs", "patlayıcı madde bulundurma", "mala zarar verme", "kasten yaralama", "suçluyu kayırma", "130 kişiyi öldürmeye teşebbüs" suçlamaları da yöneltiliyor.

Davanın görülmesine Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanmış, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli mahkeme ve savcılıkların kaldırılmasının ardından dava Hatay Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti. Mahkemenin talebinin ardından dava, güvenlik gerekçesiyle Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından Ankara'ya nakledilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş