SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Reuters: Esed, Afrin'de PYD'ye yardım ediyor

Reuters: Esed, Afrin'de PYD'ye yardım ediyor

İngiliz Reuters haber ajansı, Suriye hükümeti ve YPG'ye yakın kaynaklardan derlediği analiz haberinde Esed yönetiminin örgüte yardım ettiğini anlattı.

Reuters: Esed, Afrin'de PYD'ye yardım ediyor
13.2.2018 08:13:31

Reuters'ın 24. gününe giren Zeytin Dalı Harekâtı'na ilişkin bir analiz haber hazırladı. Haberde, "Hükümet yanlısı güçler ve Kürtlerin öncülüğündeki birlikler, Suriye'nin diğer bölgelerinde ve Şam'da birbirleriyle savaştılar. Şam yönetimi Kürtlerin özerlik taleplerine karşı çıktı. Ama Afrin'de ortak bir düşmanları ve Türkiye'nin ilerleyişini durdurmak için ortak çıkarları var" dendi.

İşte o haber:

PYD, ŞAM'DAN BRİLİK İSTEDİ

"Afrin'i korumak isteyen Kürtler, Şam'dan sınırlarını savunmak için birliklerini göndermesini talep etti. Hükümetin bu talebe olumlu yanıt vereceğine dair bir işaret yok ama her iki tarafın temsilcilerinin Reuters'a yaptığı açıkmalara göre Şam yönetimi, Kürt savaşçıların, sivillerin ve siyasetçilerin kendi toprakları üzerinden Afrin'e ulaşmalarına izin vererek dolaylı olarak Kürtlere yardım ediyor. Esed, çok da çaba harcamadan bu işten kazançlı çıkabilir. Takviye kuvvetlerin gelmesi, Kürt direnişini ayakta tutabilir, Türk kuvvetlerini çıkmaza sokabilir ve Suriye topraklarının kontrolü için kendisine rakip olan askeri güçlerin kaynaklarını kurutan bu çatışma ortamını uzatabilir."

TAKVİYE BRİLİK İÇİN ANLAŞMA SAĞLANDI

"Bu durum, Suriye'nin yedi yıllık savaşı boyunca ABD için ise yeni bir sorun teşkil ediyor ve müttefikleri Suriyeli Kürtlerin ABD ile askeri bağlar kurarken Esed'le da anlaşmaya varmaları gerektiğini gösteriyor. Suriye'nin kuzeyindeki Kürt birlikler, takviye kuvvetlerin yine Kürtlerin yoğun yaşadığı Kobani ve Cezire bölgelerinden Afrin'e gönderilmeleri için Şam'la anlaşmaya vardıklarını söylüyor. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) sözcüsü Kino Gabriel, 'Afrin'e takviye kuvvet göndermenin farklı yolları var ama asıl temel yol, rejim birliklerinden geçiyor. Afrin'e takviye ulaştırılması için her iki taraf arasında mutabakat var' dedi."

PYD: ESED'E KARŞI ELİMİZ GÜÇLÜ

Reuters'ın haberine göre PYD aynı zamanda kuzeydeki örgüt unsurlarının kontrolündeki bölgelerden petrol ve yakıt tedariki için Şam'ın kendileriyle işbirliği yapmaya ihtiyacı olduğunu ve bunun da Esed'e karşı ellerini güçlendirdiğini söyledi.

PYD'NİN BAŞKA ŞANSI YOK

Esed yanlısı askeri ittifak içinde ismini vermek istemeyen bir komutan da 'Kürtlerin rejimle işbirliği yapmaktan başka seçenekleri olmadığını' söyledi ve "Suriye rejimi Kürtlere insani yardım ve Kürtlerin bazı cephelerine geçişine göz yumarak lojistik destek yardımında bulunuyor" dedi.

Uluslararası Kriz Grubu'nun üst düzey Suriye analisti Noah Bonsey "Rejim, Fırat Nehri'nin doğusuna saldırırken bir yandan da YPG'nin Afrin'e geçişine izin verdi. Bunun aralarındaki ilişkinin iyi olduğuna işaret ettiğini düşünüyorum" yorumunu yaptı. Bonsey, "Suriye'nin kuzeydoğusunun geleceğinin ne olacağına ilişkin hala YPG ile rejim arasında önemli görüş ayrılıkları var" diye ekledi.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR