DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,7832 ₺

EURO

17,4971 ₺

ALTIN

976,05 ₺

BİST

2.443,77 ₺

Reina'nın görüntüsü Rakka'dan

Reina'da 39 kişiyi katleden ve Esenyurt'ta yakalanan IŞİD'li Abdulgadir Masharipov, iddiaya göre sorgusunda 'Rakka'dan Reina'nın içinden görüntü gönderildi; defalarca izledim, planı ezberledim, saldırıya başladım' dedi.

6 Yıl Önce
2017-01-19 10:40:46

Esenyurt'ta önceki gece bir evde yakalanan Özbekistanlı Abdulgadir Masharipov'un İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgusu sürüyor.

Hürriyet'ten Çetin Aydın'ın haberine göre, Masharipov, sorgusunda saldırıda Reina'nın nasıl seçildiğini şu ifadelerle anlattı:

Reina'da 39 kişiyi katleden ve Esenyurt'ta yakalanan IŞİD'li Abdulgadir Masharipov, iddiaya göre sorgusunda "Saldırıyı yapacağımız kesinleşince Rakka'dan bağlantı kurduğum emir, Reina'nın içinden görüntü gönderdi. Bu görüntüyü tekrar tekrar izledim. İçerinin planını iyice ezberledikten sonra Zeytinburnu'na giderek silahı aldım, geri döndüm ve saldırıya başladım" dedi. Masharipov, ilk hedefin Taksim olduğunu, yoğun güvenlik önlemi nedeniyle sahilde keşif yaptığını söyledi.

"SAHİLDE KEŞİF YAPTIM"

"Yılbaşı akşamı Taksim'deki yoğun güvenlik önlemi olması nedeniyle sahilde yaptığım keşfin ardından Reina'da karar kılındı. Reina'nın kapısındaki güvenlik önleminin az olduğunu görmüştüm. Burası uygunda ama içerisiyle ilgili bir bilgim yoktu. Bu durumu bana talimat veren kişiye aktardım. Saldırıyı yapacağımız kesinleşince Rakka'dan bağlantı kurduğum emir, Reina'nın içinden görüntü gönderdi. Bu görüntüyü tekrar tekrar izledim. İçerinin planını iyice ezberledikten sonra Zeytinburnu'na giderek silahı aldım, geri döndüm ve saldırıya başladım."

Polis, görüntünün içeriği ve kaynağıyla ilgili araştırmanın sürdüğünü bildirirken, Reina'nın internet sitesi ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerden derlenerek hazırlanmış olabileceğini bildirdi. Reina saldırısıyla ilgili yapılan operasyonda gözaltına alınan ve Masharipov'un da arasında bulunduğu 50 kişinin sorgusu devam ediyor. Masharipov'un yanında olduğu ileri sürülen 4 yaşındaki oğlu, operasyon sırasında IŞİD'li teröristin yanında bulunamamıştı. Çocuğu arama çalışmaları sürüyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNU

Polis, Masharipov'un geçmişine yönelik de araştırmasına devam ediyor. Masharipov'un Özbekistan'da Fergana Üniversitesi'nde fizik bölümünü bitirdiği, yan dal olarak bilgisayar okuduğu, bilgisayar konusunda uzmanlaştığı bilgisine ulaşıldı. Masharipov'un okulu bitirdikten sonra El Kaide saflarına katıldığı ancak daha sonra El Kaide ile fikir ayrılığına düşünce IŞİD'e katıldığı tespit edildi. .

YORUMLAR (1)

mustafa t.

saf olmayalım rakkadan yönlendirilen bu cani arkasında cia ve mossad olmadan bu kadar derin işler yapamaz..rakkayı kim yönetiyor mercekle izlenmeli..örgüt deaş fakat kumanda perde gerisinde profesyonel gizli servis cia ve mossad olduğu ayan beyan sırıtıyor yoksa boko ..pkk..ypg..pyd..işid deaş elkaide.şebab vb.. müslüman coğrafyasını kana bulayanlar sadece müslüman öldürenler nasıl muslüman!! olabilir akla ziyan alem aptalmı. artık bu işin sırrını çözmeli alemi islam yoneticileri açıkca seslendirmeli cia ve MOSSAD:::

Görüş Bildir Bizimle Paylaş