DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7078 ₺

EURO

16,7576 ₺

ALTIN

937,48 ₺

BİST

2.377,22 ₺

Referandum için tarih verildi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, 2016 yılı içinde referandum için sandığa gidilebileceğini söyledi.

7 Yıl Önce
2016-02-13 23:01:41

AA'nın haberine göre: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'dan 2016 yılı içinde referandum olabileceği sinyali geldi.

Özdağ, "2016 yılında bir sandık kapımızı çalabilir, bu da referandum sandığı olur ve referandumdan da Türkiye'de yeni bir dönem, yeni bir merhale başlamış olur, yeni bir milat yeni bir kilometre taşı başlamış olur. 2016 yılının sonuna doğru Türkiye'de bir anayasa referandumu olacaktır diye düşünüyorum" dedi.

AK Parti Denizli İl Başkanlığını ziyaret eden Özdağ, İl Başkanı Necip Filiz'den çalışmaları hakkında bilgi aldı, şeref defterini imzaladı. Selçuk Özdağ, gazetecilerin "Bu yıl seçmenin önüne referandum sandığının gelip gelmeyeceği" sorusu üzerine, 1921, 1924, 1961 ve 1982 anayasalarının olağanüstü hal döneminin anayasaları olduğunu ve Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacının bulunduğunu belirtti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde 1921 ve 1924 Anayasa'larının kurtuluş ve kuruluş anayasaları olduğuna dikkati çeken Özdağ, şunları söyledi:

"Diğerleri ise darbe anayasalarıydı. Bugün yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Bu anayasayı da 26. dönem milletvekilleri olarak, TBMM'de yapmamız gerekiyor. Yeni bir anayasa komisyonu kuruldu. Her partiden üç üye var ve bu üyeler çalışmaya başladılar. Hem CHP'nin hem MHP'nin, gerek 12 Eylül 2010 referandumundan gerekse de 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden ders alarak yeni anayasanın yapımında ciddi şekilde katkıda bulunacaklarını tahmin ediyorum. Türkiye'deki tüm seçmenler, CHP'nin, MHP'nin ve AK Parti'nin seçmenleri, TBMM bir anayasa yapsın istiyorlar. Eğer bu anayasayı 7-8 ay içerisinde Meclis'te olgunlaştırabilirsek bu taslağı birlikte beraberce referanduma götürebiliriz diye düşünüyorum."

BİR SANDIK KAPIMIZI ÇALABİLİR

Özdağ, "2016 yılında bir sandık kapımızı çalabilir, bu da referandum sandığı olur ve referandumdan da Türkiye'de yeni bir dönem, yeni bir merhale başlamış olur, yeni bir milat, yeni bir kilometre taşı başlamış olur. Benim ümidim 2016 yılının sonuna doğru Türkiye'de bir anayasa referandumu olacaktır diye düşünüyorum, ümit ediyorum" ifadesini kullandı.

Cenap Şehabettin'in "Ümit kalbimizde geveze bir kuştur, hiç susmaz" sözünü anımsatan ve "Bizim de kalbimizde bir kuş hiç susmuyor, yeni anayasa diyor" dedi.

Özdağ konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çünkü yeni anayasa demek, zenginlik demek, özgürlük demek, milli irade demek. Yeni anayasa demek sivil çoğulculuğa, sivilciliğe ve de evrensel hukuk kurallarına ram olmak demek. Türkiye bunu fazlasıyla hak ediyor. Bin yıldır bu coğrafyada yaşayanlar, Yunanistan'ın, Portekiz'in, İspanya'nın, Güney Amerika devletlerinin niye gerisinde kalsınlar ki? Onlar darbecilerin ve cuntacıların yapmış olduğu anayasaları çöpe attılar, biz de darbecilerin ve cuntacıların yapmış olduğu anayasayı çöpe atalım. Birkaç defa yamalı bohça haline getirdik ama komple değişikliğe ihtiyaç var, bir bütünlük içerisinde değişikliğe ihtiyaç var. Değişmeyen bir gerçek var o da dünyada değişim. O değişimi Türkiye biliyor ve Allah nasip ederse 'her gün güneş yeniden doğar, her sabah taze bir başlangıçtır' şiarıyla hareket etmeye devam edeceğiz biz siyasetçiler. Ümit ediyorum ki AK Parti'nin CHP'nin ve MHP'nin milletvekilleri, bu konuda duyarlı olacaklar ve 2016'nın sonuna doğru da bir referandumla beraber Türkiye tarih sahnesinde, özellikle muasır medeniyetler seviyesine ulaşma noktasındaki çabalarını daha güçlü bir şekilde hızlandıracaktır."

 

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş