DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Rasmussen ifade verecek

Eski NATO Genel Sekreteri ve Danimarka'da eski Başbakanı Rasmussen'in, ülkesinin Irak ve Afganistan'daki savaşa dahil olması konusunda araştırma komisyonunda sorgulanacağı öğrenildi...

04.06.2015 02:03:23

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Danimarka hükümetinin 7 Kasım'da oluşturduğu "Irak ve Afganistan Savaşlarını Araştırma Komisyonu",  Rasmussen'in yanı sıra Eski Dışişleri Bakanı Per Stig Möller'in de aralarında bulunduğu dönemin yetkililerinin ifadesine başvurulmasına karar verdi.  

Komisyon Başkanı Michael Kistrup, Danimarka'nın Irak ve Afganistan'daki savaşlara katılmasının yasal dayanağı ve gerekçeleri konusunda söz konusu kişilerin ifadesine başvurulacağını bildirdi.

Kistrup, ifadelerin nasıl alınacağına ilişkin kararın daha sonra verileceğini söyledi. 

Dönemin Dışişleri Bakanı Per Stig Möller de yaptığı açıklamada, ifadeye çağrılmasına şaşırmadığını belirterek, "Sorulara verebileceğim düzeyde cevap vereceğim ancak cevabını veremeyeceğim sorular olabilir" dedi.

Karar tartışılmıştı 

Başbakanlığı döneminde "Irak'daki Saddam Hüseyin rejimin kimyasal silahlara sahip olduğu ve dünya için tehdit oluşturduğu" gerekçesiyle ülkesinin savaşa dahil olması gerektiğini savunan Rasmussen'in bu kararı uzun süre tartışılmıştı.

Gazeteci Jesper Tynell'in "Mörkelygten-Karanlıktaki Fener" isimli kitabında, isimleri açıklanmayan çok sayıda üst düzey bürokratın, "Danimarka'nın savaşa yukarıdan gelen emirle girdiği" iddiasına yer verilmiş ancak bu iddialar Möller tarafından yalanlanmıştı. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet yavuz

hdp 2.tur koalisyon görüşmelerinde zaten muhatap alınmayacak.chp-mhp, akparti koalisyonu zaten hayal görünüyor.davutoğlu il başkanlarına seçime hazırolun mesajı verdi.hdp mazlum olmak ve erken seçimde oylarını korumak için PKK-YPG ile kandan besleniyor.TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ BU YAPILAN

Görüş Bildir Bizimle Paylaş