Raşid el-Mektum

Raşid el-Mektum

Birleşik Arap Emirlikleri başbakanı ve devlet başakanı yardımcıs Muhammed bin Raşid el-Mektum. Muhammed bin Raşid el-Mektum kimdir? İşte Muhammed bin Raşid el-Mektum'un biyografisi

2017-12-03 12:10:15

Muhammed bin Raşid el-Mektum 22 Temmuz 1949 tarihinde doğdu.

3 Ocak 1995 tarihinde, Şeyh Raşid el-Mektum iki Dubai Veliaht Prensi olarak Şeyh Muhammed ile birlikte kararname imzalanmıştır.

Şeyh Muhammed Palm Adalarının oluşturulması ve lüks Burj Al Arab otelinin de içinde yer aldığı Dubai'de çok sayıda proje geliştirmelsini sağladı. Ayrıca şu anda dünyanın en yüksek binası olan Burç Halife'nin yapımına teşvik etti Veliaht Prens olarak Dubai Holding'i kurdu. Halen şirketin % 99,67'sine sahiptir.

Fiili hakimiyeti yaklaşık on yıl sonra ağabeyi Şeyh Mektum bin Raşid el-Mektum ölümünden sonra 4 Ocak 2006 tarihinde Dubai hükümdarı olarak başladı. Ayrıca bir sonraki Başbakan ve 5 Ocak 2006 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı olarak, Birleşik Arap Emirlikleri Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan tarafından aday gösterildi. BAE Federal Ulusal Konseyi üyeleri kısa bir süre sonra Başkan adaylığını kabul etti.

Forbes dergisi tarafından Raşid el-Mektum'un servetinin 12.3 milyar $ olduğu tahmin ediliyor.

Şeyh Muhammed gençlerin liderlik programlarının geliştirilmesi, bölgede eğitim ve araştırma standartlarını geliştirilmesi, Arap para bölgesi ve gelişmiş ülkeler arasındaki bilgi boşluğu olduğunu ve istihdam yaratılması gerektiğini belirterek Kurduğu Beyt Ul Hikma vakfının en önemli girişimlerden biri olduğunu söyledi.

Eylül 2007 yılında yoksul ülkelerde 1 milyon çocuk yetiştirmek için para toplamak için kampanya başlattı. 3 Eylül 2008 günü, Şeyh Muhammed VİZYON 2020 başlığı altında  belirtilen hedeflerine ulaşmak konusunda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı'na (IAPB) yardımcı olmak amacıyla adı "Nur Dubai" altında yeni bir Ramazan girişimi başlattı.

2000 yılında, Şeyh el-Mektum'un Rotterdam'da inşa edeceği Essalaam cami büyük tartışmalara yol açtı.  Şeyh el-Mektum Hollanda'da bu yapım için 4.000.000 € finanse etti.