DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Ramazanda et sıkıntısı yaşanmayacak'

'Ramazanda et sıkıntısı yaşanmayacak'

28.05.2015 17:01:22
Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Kasım Piral, "Et sektöründe sırf ramazana özel bir kriz, bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Sektörün tamamının da hazırlığı bu noktada ve sektörümüz bunu karşılayacak düzeyde" dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda, besicilerle bir araya gelen ESK Genel Müdürü Piral, 2011 yılında yaşanan depremler sonrasında ağır hasar raporu verilen Van Et Kombinesinin 4 yıldır kullanılamadığını belirtti.

Bunun bölge hayvancılığına, besicilere ve sanayiye ciddi sıkıntı yarattığını anlatan Piral, sıkıntıların bu yıl içerisinde Avrupa standartlarında yapımına başlanacak yeni kombine ile giderileceğini kaydetti.

Piral, Tuşba ilçesine bağlı Alaköy Mahallesi'nde satın alınan arazide yapılacak kombinenin en kısa sürede tamamlanacağını, bölgenin hizmetine sunulacağı bilgisini paylaşarak, şöyle konuştu:

"Van'da yapacağımız tesis Et ve Süt Kurumu'nun en modern tesislerinden biri olacak. Geçtiğimiz yıl başından bu yana küçükbaş hayvancılıkta da Sözleşmeli Besicilik Modelini getirdik ve bunu yaygınlaştırmaya başladık. Küçükbaş hayvan üretiminin bakanlığın hedef, strateji ve destekleriyle son birkaç yılda ciddi bir sıçrama içerisinde olduğunu görüyoruz. Üretimde bir artış söz konusu. Bu artışa paralel olarak da tüketimini de bizim artırmamız lazım. Bu sebeple üreticinin yetiştirdiği kuzuyu, koyunu hak ettiği fiyattan satması için değişik alternatifler, projeler uyguluyoruz. Bu çerçevede başladığımızdan bu yana koyun, kuzu fiyatlarını ciddi oranda artırdık. Stratejik olarak biz küçükbaş hayvancılığı, Türkiye'nin kırmızı et ihtiyacının, talebinin önemli bir bileşeni olarak görüyoruz ve büyükbaş hayvancılıkta üretilen etten daha ucuza üretildiğini düşünüyoruz. Biz de buna uygun hamleler uyguluyor, buna uygun adımlar atıyoruz."

-Küçükbaş kesimi 4 kart arttı

Van ve bölgesinde küçükbaş hayvan kesimi stratejilerine uygun sektörden katkı beklediklerini vurgulayan Kasım Piral, kombine olarak faaliyet göstermemelerine rağmen ESK'nın kentte bir idaresinin bulunduğunu ifade etti.

Piral, büyük ve küçükbaş hayvancılık üretiminde yaşanan dönemsel arz fazlalıkları veya piyasada fiyat hareketliliğinin besiciyi sıkıntıya soktuğuna değinerek, şöyle devam etti:

"Sözleşmeye başladığımız son 6 aydır küçükbaş hayvan kesimlerimizi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Türkiye genelinde yaklaşık 4 kat artırdık. Bunu da geçen senenin fiyatlarının yüzde 30-35 üzerine çıkararak yaptık. Besicimiz 2 veya 6 ay öncesinden ESK veya herhangi bir et sanayicisiyle sözleşme imzaladığı zaman sözleşme tarihindeki fiyat garanti olmak kaydıyla hayvanını kestirebilecek. Fiyatlar aşağı düşerse bugünkü fiyatlar garanti. Yükselirse kurum ya da et sanayicisi de bu doğrultuda alım fiyatlarını artırırsa o günkü besiciye fiyatı öder. Sözleşmeli besicilik sırf et fiyatlarının yüksek olduğu dönemde et sanayicisinin veya ESK'nın fiyatlarının istikrarsız ve aşağı doğru hareket ettiği dönemde besicinin aradığı bir model olmamalı. Temel itibarıyla her iki tarafın da menfaatlerini koruyan bir belge olması nedeniyle önemsiyoruz. Besicilerimizin üretimdeki istikrarını sağlamak için önemli bir vasıta olarak görüyoruz ve yaygınlaştırmak için girişimlerimiz var."

-Ramazanda kırmızı et krizi yaşanmayacak

Kırmızı et sektöründe fiyat istikrarının oluşmaya başladığını, ramazan ayıyla ilgili sektör ve ESK'nın hazırlıklarının sıkıntı oluşturmayacağına işaret eden Kasım Piral, şunları söyledi:

"Kamuoyunda da yer yer haklı görülebilecek uygulamalara rastlanabilir. Ama et sektöründe sırf ramazana özel bir kriz, bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Sektörün tamamının da hazırlığı bu noktada ve sektörümüz bunu karşılayacak düzeyde. Yaza girilen her dönemde et tüketiminde bir miktar artış olur. Ramazan ayının ilk 10 günü ile son bir haftasında bir miktar artış olur. Ama bunu zaten sektörün bütün bileşenleri, besicisi, sanayicisi, perakendecisi de bilir. Buna ilişkin hazırlıklar noktasında bir sıkıntı beklemiyorum. Türkiye'nin bugünkü konjonktürde ithalata ihtiyacı yok."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alia57

Bu Rıza Zarrap denen kişinin ne tür bir yolsuzluk yaptığını bilen var mı?..Abdülkadır önce bunu yazsaydı...Ne var ki, haklı olduğu nokta gerçeklerden çok algıların halkı yönlendirdiği...Bu bakımdan AK Parti ileri gelenlerinin yaratılmış algıya ağına düşmemek için dikkatli olmaları gerek...Heykel meykel diyerek ajitasyona gerek yok...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş