SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

İsmail Yaşa

Ramazan ve ahvalimiz


6.5.2019 1

Gazze halkının Allah yardımcısı olsun. Ramazan ayına girerken Suriye'de bir yanda PKK/YPG terör örgütü diğer yanda Rusya, İran ve El-Esed rejimi kan dökmeye devam ediyor.

Müslümanlar mübarek Ramazan ayına ve ibadet iklimine girerken içinde bulunduğumuz bölge de oldukça kritik bir dönemece hızla yaklaşıyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner, “Yüzyılın Anlaşması” adıyla bilinen planın Ramazan ayından sonra kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

Filistin davasını tasfiyeyi hedefleyen planın ilanının bir ay sonrasına ertelenmesinin iki sebebi var:

Birincisi, İsrail'de koalisyon hükümetini kurması için Netanyahu'ya zaman tanımak.

İkincisi ise Müslümanların hassasiyetlerinin üst seviyeye çıktığı Ramazan ayında gelebilecek tepkilerden kaçınmak.

Bu ikincisine Amerika ve İsrail'den daha çok planın diğer ortakları olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır gibi ülkelerin ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

Gazze halkı, Ramazan ayına işgal ordusunun saldırıları ve bomba sesleriyle girdi.

İsrail'in şehit ettikleri arasında hamile bir kadın ve cenini ile küçük bir bebek de var.

İşgal ordusu, Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında Anadolu Ajansı'nın ve Yardımeli Derneği'nin ofislerini de hedef aldı.

Bu saldırılar elbette tesadüf değil.

İsrail'in elinde bir hedef bankası var ve oradan özellikle seçilen yerler bombalanıyor.

Filistinliler 30 Mart 2018'den bu yana Gazze Şeridi sınırında “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında barışçıl gösteriler ve çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Gösterilerin sona erdirilmesi ve Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukanın hafifletilmesi amacıyla Mısır ve Birleşmiş Milletler'in arabuluculuğunda bir anlaşma sağlanmıştı.

Fakat İsrail her zamanki gibi yine anlaşmaya uymadı.

Gazze Şeridi'ndeki direniş grupları, işgal ordusunun saldırılarına karşılık verdi ve saldırıların devam etmesi halinde misillemenin şiddetini artıracağını duyurdu.

Filistinlilerin özetle söyledikleri şu: “Çocuklarımızın açlıktan ölmesindense savaşta şehit olmayı yeğleriz.”

Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması için çağrılar yapılıyor fakat gelişmeler İsrail'in saldırılarını sürdüreceğini ve Filistin direnişinin de misillemeye devam edeceğini gösteriyor.

Dün bu satırların yazıldığı sırada işgal ordusunun Gazze kentinin doğusuna yeni bir hava saldırısı düzenlediği ve iki kişinin daha şehit olduğu, toplam şehit sayısının ise dokuza yükseldiği haberi geldi.

Gazze halkının Allah yardımcısı olsun.

Ramazan ayına girerken Suriye'de bir yanda PKK/YPG terör örgütü diğer yanda Rusya, İran ve El-Esed rejimi kan dökmeye devam ediyor. Bu arada güya kendilerine göre Türkiye'nin sabrını ve gücünü de test ediyorlar.

İçeride ve dışarıda oldukça hassas dosyalar gündemde. Gereksiz tartışmalarla ve boş işlerle kaybedecek vaktimiz yok.

Cezayir'de ve Sudan'da halk meydanlarda ve iradesine sahip çıkmakta sonuna kadar kararlı görünüyor.

Suudi Arabistan, Mısır ve BAE gibi demokrasi düşmanı ülkelerin ne yapmak istediklerinin de farkındalar.

Yemen İçişleri Bakanı Ahmed El-Meyseri, ilk kez Körfez koalisyonunu açıkça eleştirdi ve hükümetin koalisyona darbecilerden kurtarılan bölgeleri birlikte yönetme izni vermediğini söyledi.

Hartum'da Mısır Büyükelçiliği ve Trablus'ta Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde yapılan protesto gösterileri, atılan sloganlar, Cezayirlilerin gösterilerde taşıdığı pankartlar hiç şüphesiz Arap Baharı sürecinde kazanılan bilincin yansıması.

Ümmet coğrafyasının birçok bölgesi geleceğe yön verecek çetin mücadelelere sahne oluyor.

Ramazan ayında ülkemiz ve milletimiz için, Filistinli ve diğer Müslüman kardeşlerimiz için dualarımızı artıralım.    YORUM YAZ

YORUMLAR

Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR