DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ramazan Bayramı'nda kilo verdiren 10 tüyo

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, 'Bayramda alınacak basit önlemlerle, Ramaza'da alınan kilolar geri verilebilir' dedi.

6 Yıl Önce
2016-07-03 14:26:15

Ramazan ayında gün boyu süren uzun açlık nedeniyle, vücudun savunma mekanizmalarını devreye soktuğunu ve bu nedenle sahurda alınan besinleri depolandığını belirten Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, uzun süren açlık sonrası iftarda tüketilen aşırı miktardaki besinlerin yağ oranının daha da arttığını söyledi.

İHA'nın haberine göre; Bu durumun kısır bir döngü halinde bir ay boyunca devam etmesinin, kilo artışıyla sonuçlandığını belirten Ergenç, düşük kan şekerinin yarattığı halsizliğin, hareketsizliğe yol açarak kilo artışına katkıda bulunduğunu ifade etti.

BAYRAM TATİLİNİ İYİ DEĞERLENDİREREK KİLO VERMEK MÜMKÜN

Ramazan Bayramında birçok kişinin aşırı yeme eğilimine girdiğini söyleyen Dr. Ergenç, gelenekler nedeniyle aşırı tatlı tüketilmesinin kilo alımını artırdığını belirtti.

"Ramazan ayı sonrası uzun bir tatil dönemine giriyoruz ve bu dönem kilo verimi açısından bir şans, bayram tatilinde alınacak birkaç küçük beslenme önlemiyle alınan kiloları geri vermek mümkün" diye konuşan Ergenç, bayram tatilinde kilo vermenin ipuçlarını şöyle anlattı:

1- Sabah kalkıldığında içilecek iki bardak su, hem metabolizmayı hızlandırıyor hem de bağırsak hareketlerini artırıyor.

2- Bayram süresince yumurta, yağsız peynir, domates ve salatalıktan oluşan hafif bir kahvaltı ve bunun yanında tüketilen roka, maydanoz, nane, marul gibi yeşillikler gün boyu zindelik veriyor.

3- Tatil süresince mümkünse ekmek tüketimi kesilmeli veya tam tahıllı ekmek tercih edilmeli.

4- Ana öğünlerde et, tavuk gibi protein ağırlıklı besinler ve sebze tüketilmeli, gün boyu ana öğünlerden ödün verilmemeli. Ayrıca ana öğünlerden otuz dakika önce su içilmesi hazımsızlığı oldukça azaltıyor.

5- Et grubu besinlerin yanında mutlaka bol yeşillikli salata yer almalı. Salata lif oranının artırıyor ve bağırsaklardan faydalı besin emilimini sağlıyor.

6- Bayram süresince gün içinde en az iki ara öğün yer almalı, ara öğünlerde meyve, ayran, meyveli light yoğurtlar tercih edilmeli.

7- Bayramda tatlı tüketimi olmazsa olmazlardan. Tatlı tüketiminde sütlü tatlılar tercih edilmeli, şerbetli ve hamur işi tatlılardan kaçınılmalı.

8- Bayram ziyaretlerinde ikramların bir kısmı tüketilmeli, benzer içerikli diğer ikramlar kesinlikle geri çevrilmeli.

9- Yaz aylarında olmamız sıvı kaybının yüksek olduğu anlamına geliyor. Günde en az iki litre su alınmalı, sıvı tüketimine destek olarak light ayran ve şekersiz limonata tercih edilmeli.

10- Gün içinde yapılacak 45 dakikalık tempolu yürüyüşler, bayram süresince alınan fazla kalorilerin etkisini azaltıyor ve hazımsızlığı önlüyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş