Ramazan Bayramı kutlanıyor

Ramazan Bayramı kutlanıyor

17.07.2015 18:03:22
Ülkelerindeki iç savaş ve çatışmalardan kaçarak sığındıkları Türkiye'de Midyat'taki barınma merkezine yerleştirilen Iraklı Ezidiler ile Suriyeliler Ramazan Bayramı'nı ülkelerinden uzakta buruk kutluyor.

İlçede Akçakaya Mahallesi'nde Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından kurulan barınma merkezinde yaşamını sürdüren 3 bin 216 Suriyeli, 2 bin 196 Iraklı Ezdi ve 2 Süryani bayram namazını ve cuma namazını Kaymakam Oğuzhan Bingöl ve barınma merkezi yönetimi ile kıldılar.

Barınma merkezinde erken saatlerde başlayan bayramlaşma gün boyu sürerken, sığınmacılar hazırladıkları tatlıları birbirlerine ikram ediyor.

Türkiye'de 5'inci bayramlarını kutlayan sığınmacılar, kendilerine sunulan destekten dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere tüm yetkililere teşekkürlerini sunuyor.

- "Onlarla burada bayram geçirmekten mutluyuz"

Bayramın ilk gününü sığınmacılarla geçiren Kaymakam Bingöl, AA muhabirine, Ramazan Bayramı'nda ülkelerine duydukları özlemi bir ölçüde olsa giderebilmek için ellerinden gelen desteği sunmaya çalıştıklarını söyledi.

"Ne yaparsak yapalım onların ülkelerine duyduğu hasreti gideremeyiz. Buna rağmen onlarla burada bayram geçirmekten mutluyuz. Umarım, onlar da mutludur" diyen Bingöl, sığınmacılarla bir aile olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar bizim ihtiyacımıza koşuyor, biz de onların ihtiyacına koşuyoruz. Onlar burada ev sahibi, biz de onlara yardımcıyız. Gösterdikleri iyi niyetten dolayı biz de onlara teşekkür ediyoruz. Ayrıca ilçe halkımıza da teşekkürlerimi sunuyorum. Misafirlerimize ev sahipliği yapıp, kucak açtılar. Ramazan ayı boyunca gıdadan, nakit yardıma kadar ellerinden gelen tüm imkanları buradaki misafirlere sundular."

- "Bize sahip çıkan Türkiye Cumhuriyetine teşekkür ederiz"

Sığınmacılardan Muhammed Guraybi, Türkiye'de her türlü yardımı gördüklerini anlatarak, "Bize sahip çıkan Türkiye Cumhuriyetine ve Türk halkına çok teşekkür ederiz. İnşallah bu bayramı da kutladıktan sonra vatanımıza geri döneriz" diye konuştu.

Ezidi Şeyh Sait Hüseyin ise Türkiye'nin kendilerine kucak açmasının sevindirici olduğunu belirterek, Kaymakam Oğuzhan Bingöl, barınma merkezi yöneticileri ve güvenlik güçlerine teşekkür etti.

Ümmühan Bekir de bayrama buruk girdiklerini ifade ederek, bir an önce savaşın bitmesini ve ülkelerine geri dönmek istediklerini dile getirdi.

"Orada durum çok kötüydü. Kaçmaktan başka çaremiz yoktu. Bu kamp çok güzel. Buradan ayrılmak istemiyoruz" ifadelerini kullanan Bekir, barınma merkezinde tüm ihtiyaçlarının karşılandığını aktardı.

Süheyla Ali de Türkiye'de herkesin kendilerine çok iyi davrandığını, her konuda kendilerine yardımcı olunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin yardımlarıyla güven içinde olduklarını kaydeden Ali, Türkiye'de mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Hafız Hacı Yasin, ülkelerinden uzakta 5 bayram kutladıklarına işaret ederek, "Allah Türkiye'de devleti daim eylesin" şeklinde konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)