DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

'PYD, Tel Abyad'da etnik temizlik yapıyor'

Suriyeli muhalif gruplar yayınladıkları ortak basın açıklamasında, PYD’nin, uluslararası koalisyonun desteğiyle etnik temizlik yaptığını belirtti.

15.06.2015 14:44:23

Suriyeli muhalif gruplar yaptıkları ortak basın açıklamasında  "PYD'ye bağlı YPG güçlerinin, uluslararası koalisyonun desteğiyle Haseke'nin batı kesimleri ile Rakka'nın Tel Abyad bölgesinde yaptığı "etnik ve mezhepsel temizlik" ve saldırılar nedeniyle halkın köylerini terk etmek zorunda bırakıldığını" belirtti. 

Aralarında Ahraru'ş-Şam, Ceyşu'l-İslam, Ceyşu's-Sünne, Cephe Şamiyye, Fevcu'l Evvel, Şam Kolordusu'nun (Feylak eş-Şam) gibi büyük grupların da 15 muhalif hareketin yayımladığı ortak yazılı açıklamada, "YPG güçlerinin, ABD öncülüğündeki koalisyonun güçlerinin hava desteğiyle, Rakka kentinin kuzeyindeki Tel Abyad ilçesi kırsalındaki Türkmen ve Sünni Arap köylerine saldırılar düzenlediği ve saldırılar sebebiyle halkın köylerini terk etmek zorunda bırakıldığı" ifade edildi.

"PKK'ya küresel himaye"

Açıklamada, söz konusu saldırının başta PKK'nın yer aldığı, bölgesel ve uluslararası güçler tarafından desteklenen gruplarca düzenlendiğine işaret edilerek, "Saldırı, bahsedilen grupların üzerinde çalıştığı 'bölme planı'nın bir parçası niteliğindedir. PYD, bölgenin ve Suriye'nin geleceğini felakete sürüklemektedir" ifadelerine yer verildi.

Ülke bütünlüğünün muhaliflerin "kırmızı çizgisi" olduğu kaydedilen açıklamada, bölgedeki Arap ve Kürt Suriyelilerin birlik ve beraberliğinin önemi vurgulandı.

Muhalif grupların, "PYD'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Cenevre Sözleşmesi'nde sivillerin hakları hususunda yer alan maddeleri ihlal eder nitelikte işlediği suçlar karşısında uluslararası toplumun sessizliğini kınadığı" açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Esed rejimiyle işbirliği halinde bu suçları işleyen örgüt, uluslararası yasalara göre terör örgütüdür. Ülkemizde gerçekleştirilmeye çalışılan demografik manipülasyon kampanyası ile Suriye halkının maruz kaldığı etnik ve mezhepsel temizlik karşısında sessiz kalmayacağız." 

Açıklamada ayrıca IŞİD'in de söz konusu kampanyada etkin bir rol oynadığı kaydedildi.  

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

türkiye

kobanide pkk-ypg yaralıları antep ve diyarbakırda tedavi ediliyordu.PYD’nin lideri Salih Müslim, açık ve net olarak bölgelerindeki Arapları süreceklerini söylüyor. Arapların sonradan bu bölgelere yerleştiğini, bu nedenle Arap halkının Suriye Kürdistan’ından sürüleceğini açıklıyor.salih müslimin derdi kendine devlet kurup türkiyedeki kürtleride ayaklandırmak.

ALİ

İŞİD VE PYD aynı oyunun farklı mensuplarıdır. PYD'ye Ayne'l Arap İŞİD'in eline geçmesin diye Türk sınırlarını açıp peşmergelerin geçişine izin vererek lojistik destek sağlayanların ağlamaya hakkı yok... Atı alan Suriye'yi geçti bu topraklara geliyor...

robin gapu

tutuşanların hali belli.artık türkiye üzerinden RAKKA kenti-ışid başkentine lojistik kesilecek de ONDAN ?!!IŞİD YENİLECEKTİR.

ahmed

Marksist kürtler ortadoğunun Truva atıdır. Irakta gördük. sıra suriyede. Eğer türkiyedede sorun çıkarsa Marksist kürtler yine abd tarafında olacak.

ŞABAN KOCAMAN

ppk ile mücadelenin en etkin yolu Aydın Doğan ve parelel medyanın susturulmasında geçer.

mustafa polat

IŞİDe lojistik destek kesilecekmiş hadi ordan nankörler,kobanide sizi kurtadan türkiye değil miydi.asıl sizin lojistik destek kesilsin de o zaman görelim sizi ABD uşakları.artık sıkıştığınızda kaçacak ve hastanelerinde teröristlerinizi tedavi edeceğiniz bir türkiye de olmaz.

44

Sizin fasıklar yine yalanlarını ispatlamışlar. PYD hangi mezhepten ki mezhebi temizlik yapsın. Sizin fasıklar yalana iyi alışmış

sekman

pkknın katliamlarına amerikanın desteklediğini hepimiz biliyoruz. pkk-hdp ve ypg kürtlerin sırtında büyük bir yüktür. pkk-hdp ve ypg amerikanın ortadoğuda kendine aldığı maşa olarak kullandığı yeni bir piyondur. toplum şunu çok iyi anlamalıdır. amerika bundan sonra sadece pkk ile çalışacaktır. özellikle ırak ve suriyede amerikanın bir numaralı müttefiki barzaniler-hdp-pkk-ydg olacaktır. bu şimdiden belli olmaktadır. güneydoğuda hüdapar desteklenmeli ve bölge halkı pkknın elinden alınmalıdır.gidişat çok kötüdür. amerika havadan katliam yapmakta pkk ise yerden katliam yapmaktadır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan