DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

PYD, Tel Abyad'a geçişi engelliyor

Suriye'nin Tel Abyad kentinde kontrolü elinde tutan PYD, Akçakale ilçesinden bölgeye geçmek isteyen sığınmacılara engel oluyor.

18.06.2015 13:49:15

Alınan bilgiye göre, Tel Abyad'a geçmek isteyen bir grup Suriyeli Akçakale Sınır Kapısı önünde toplandı. Türk yetkililer geçiş için gerekli izni verdi ancak Tel Abyad'ın kontrolünü elinde tutan PYD, kapıyı kapattı.

PYD geçişleri engellediği için ülkelerine dönemeyen Suriyeliler, bu duruma tepki gösterdi. 

Suriyeli Hamed el-Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabahtan beri oruçlu halde kapıda beklediklerini ancak PYD'nin kapıyı kapatmasından dolayı ülkelerine dönemediklerini söyledi.

km

Suriyeli Meryem İsa, çocuklarıyla güneşin altında beklediklerini anlatarak, "Bunlar nasıl insan, hiç mi Allah'tan korkmuyorlar. Bölgeyi ele geçirdiler ama insanları yurtlarından ediyorlar" dedi.

Hammud Saki de bölgeyi ele geçiren PYD'ye bağlı silahlı grupların 300 koyununu elinden aldığını ve kendisini de kovduğunu ifade etti.

hb7

ce3

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

elmas

Mehmet bey gerçekler acıdır. kim yapmışsa biz lanetleriz. siz ittihatçılarınıza aynı şeyi diyebilir misiniz. kaldı ki gayrı Müslimlerin mallarına konan bu ülkenin seçkinleridr. alın çarşı pazar kimdeyse onlara sorun. kürt fobiniz hepinizi adaletten şaşırttı

ahmed nureddin

mehmet adli yorumcuya;Ermenilerin mallarina el koyan ve onlari olduren Ittihat ve terakiydi. Tarihi carpitmayin. O donemde kurtler 25 bin ermeniyi turklerin katlinden kurtardi ve bu dueum belgelerle sabittir. Oysa bir milyon ermeniyi olduren siz turk irkcilarisiniz. Ustune dersim , agri, zilan olamk uzere 38 Kurt katliami. Ve suryani katliami. Ha bir de struma gemisi katliami vat yahhudi katliami. Anlayacagin katliam konusunda hitler elinize su dokemez. Istediginiz kadar ovunebilirsiniz

Mehmet

Elmas adlı yorumcu 1963 tel abyad kürtlerin sürülmesini örnek vererek bu gün PYD nin yaptığını meşru kabul etmiş. Bu kafa iflah olmaz bir kafadır. Elindeki kanı bir başkasının canıyla silmek. Yazık. geldikleri noktaya. Sorarım. Ermeni tehcirinde yerinden edilen veya savunmasız kalan Ermenilerin mallarına el koyan kürtleri bu gerekçeyle diyarbakırdan van dan çıkarılmaları istendiğinde bunları düşünecekmisin... O zamanda vicdanın sızlarmı senin. Yoksagüçlüye her yol mubah mı

elmas

1963’teki Arap Kemeri projesi çerçevesinde Tel Ebyad’dan çok daha ağır şekilde Kürtler aleyhine demografik müdahaleye maruz kaldı hangi İslamcı türkçü aydın bunu gündeme getiriyor. hani vicdanunuz.

kazım 2

IŞİD oradayken hatta Türkiye’nin sırtlarını sıvazladığı gruplar 2014’te IŞİD tarafından Tel Ebyad’dan kovulduğunda sesini çıkarmayanlar şimdi bölgeyi YPG’den kurtarma çağrısı yapıyor.(f.t) bunu üzerine söz eklemeyeceğim. dün birilerinin alosu ile haber yapan darbeci medya idi. şimdi alo fatih

ali osman

ha israil ha ypg. ha filistinin mazlumiyeti ha suriye rojavasındaki arap ve türkmenlerin durumu. ikiside aynı. pkk-ypg-hdp yeni israil olma yolunda amerikanın destek ve teşvikiyle koşarak ilerliyor. yeni muhpirler pkk dan çıkacak. yeni ajanlar pkk dan çıkacak. yeni katliamları pkk-ypg yapacak. yeni dünya düzeninin en kötü ve habis yapılanması emperyal devletlerin desteğiyle pkk ve ypg olucak. hpd de onlara insan ve lojistik destek verecek. ortadoğunun bu yabancı ve garip oluşumuna dışardan ortak olucak. müslüman katletmeyi kendilerine görev bilmiş bu yapı tam bir amerikan kötü adamı.

mustafa polat

Aşağıdaki yorumlardan belli ki Kürtlerin yahudilerle işbirliği yapmaları boşuna değil;zihniyetleri bile aynı. Yahudi de Filistini aynı gerekçeyle işgal etmiyor mu. Onlara göre Filistinin asıl sahipleri kendileri Araplar ise işgalci.

kazım

IŞİD’in dünyayla irtibatını sağlayan iki kapının da Türkiye’ye açılıyor olmasından hicap duymayan iktidar erkânı ve avenesi şimdi Tel Ebyad’ın dünyanın vahşi örgütünden kurtulmasının yasını tutuyor. ABD’nin bombardıman desteği ile Araplar ve Türkmenlere karşı etnik temizlik yapıldığından Kürt devletinin kurulmasına, Akdeniz’e enerji koridoru açılmasından Suriye ve Türkiye’nin parçalanmasına kadar dillendirilmeyen stratejik tahlil kalmadı. Maşallah Kürtler söz konusu olunca stratejik derinlik dibi görüyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş