DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'PYD dünyaya şirin görünmeye çalışıyor'

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Mustafa, Rakka'nın Tel Abyad ilçesine ÖSO bayrağının asılması PYD'nin dünyaya şirin görünmek için tasarladığı bir oyun olduğunu söyledi.

7 Yıl Önce
2015-08-26 11:50:03

Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tel Abyad'ın kontrolünü elinde bulunduran PYD'nin geçtiğimiz günlerde ilçeye büyük bir ÖSO bayrağı asmasının kamuoyunda farklı bir algı oluşturmaya yönelik çaba olduğunu belirtti.

Bölgede tehcir politikası izleyen PYD'nin yeni taktikler ortaya koyduğunu anlatan Mustafa, şöyle konuştu:

"Tel Abyad bölgesindeki 'Süvari Rakka' denilen grup, ÖSO tarafından dışlandı ve sayıları da çok azdır. PYD, Tel Abyad'a ÖSO bayrağı çekerek kapının açılmasına ve bölgede Türkmen ve Araplara uyguladığı tehcir politikasının üzerini örtmeye çalışmaktadır. Bunların hepsi bir oyun, tamamen algı operasyonudur.  PYDdünyaya şirin görünmeye çalışıyor.  Amaçları Tel Abyad'ı ÖSO'ya bırakmak değil, kapalı olan Akçakale Gümrük Kapısı'nın açılmasını sağlamaktır. Daha önce de Tel Abyad'a ÖSO bayrağı astılar yarım saat sonra kaldırıp yerine PYD bayrağı astılar. PYD ve Salih Müslim'e kesinlikle biz güvenmiyoruz. Bu bayrağın bir taktik olduğunu düşünüyoruz."

Hedefleri sekteye uğradı

Mustafa, PYD'nin, koridor açma girişimi doğrultusunda Suriye'nin kuzeyinde çok sert bir politika uyguladığını ancak ABD ve Türkiye'nin güvenli bölge konusunda anlaşmalarının hedeflerini sekteye uğrattığını savundu.

Türkiye'nin ortaya koyduğu güvenli bölge projesinin PYD'nin daha yumuşak bir politikaya yönelttiğini aktaran Mustafa, "PYD, ani bir manevrayla kendilerini 'ÖSO'nun bir parçasıymış' gibi göstermeye başladı. Biz bu politikaları çok ciddiye almıyoruz" diye konuştu.

Mustafa, PYD'nin, Türkmen ve Araplara yönelik uyguladığı tehcir politikasıyla binlerce Suriyeli'yi evlerinden ettiğini sözlerine ekledi. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (3)

Ahmet Cemil Kava

Elbette bir taktik.

murathan

TC 90 YILDIR ABD,İSRAİL VE AVRUPAYA ŞİRİN GÖZÜKMEYE ÇALIŞIYOR

ahmed nureddin

Kürtlerin sirin gorunmeye ihtiyaci yok.zaten kahraman olduklarini butun dunyaya ispat ettiler.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş