Putin ile Erdoğan'dan Suriye görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, iki liderin, Halep'te ateşkesin sağlanması için çabaların yoğunlaştırılması konusunda mutabık olduklarını belirtti.

2016-09-08 23:02:15

Kremlin'den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir telefon görüşmesi yaptığı duyuruldu. Buna göre iki lider Suriye'deki savaşla ilgili konuştu ve Suriye'de çözüm çabalarının sürmesi konusunda koordinasyonun devam etmesi için anlaştılar.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halep'te bir an önce ateşkesin sağlanmasının önemine dikkat çekti. İki lider, Halep'te ateşkesin sağlanması için çabaların yoğunlaştırılması konusunda mutabık olduklarını vurguladı.

Halep'te ateşkes için işbirliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20 Zirvesi için bulunduğu Çin'de Türkiye'ye dönmeden önce yaptığı basın toplantısında, "Suriye'deki savaş konusunda Çin ve Türkiye arasında işbirliği var mı?" sorusu üzerine Rusya ile Halep konusundaki işbirliğinden bahsetmişti:

"Tabii ki Çin ile de görüşmelerimiz oluyor ancak fiili olarak bir işbirliği Çin ile söz konusu değil. Bölgede koalisyon güçleri ile bir işbirliğimiz var. Bunlar da daha çok NATO ülkelerinden oluşuyor. Rusya ile de özellikle Halep bölgesinde bir işbirliği çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Bir an önce bölgede bir ateşkesin ilân edilmesi için çalışmanın içerisindeyiz. ABD, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanlarımız çalışıyor. Kurban Bayramı öncesi bu ateşkesi temenni ederim sağlamak suretiyle Halep'i bu bombardımandan kurtarırız. Yaşam mücadelesi verenlere Kızılay ile yardımlarımızı ulaştıralım istiyoruz."

 

YORUMLAR (0)