Putin'den 'ikinci dalga' uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kovİd-19 salgınında ekim-kasım aylarında 'ikinci dalga' yaşanması ihtimali olduğunu söyledi. Rus lider, salgınla mücadelenin aynı kararlılıkla sürdürülmesini istedi.

22.05.2020 22:11:37
Bu arada Rusya'da koronavirüs vakalarında, daha önce tahmin edildiği gibi “zirve noktasına çıkıldığı” bildirildi. Bu açıklamayı Rusya Halk Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Rospotrebnadzor'un başkanı Anna Popova yaptı.

Başkan Putin ile online görüşme yapan ve son gelişmeleri aktaran Popova, Rusya'nın “vaka sayısında platoya çıktığını ve durumun stabil olduğunu” söyledi.

Popova şu anki durumda ve yakın gelecek vaka sayısının azalması durumunda da alınan önlemlerin titilzikle sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. 

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova da, mayıs ayında Rusya'da koronavirüs yüzünden ölü sayısında ciddi artış beklendiğini hatırlattı.

Putin'e bilgi veren Golikova, şu an her bir kritik hastanın hayatını kurtarmak için mücadele ettiklerini, hem pandemi hem de diğer kronik hastalıklar nedeniyle bunun her zaman mümkün olmadığını vurguladı.

Bu arada topantıda Rus yetkililer, Putin'e ülkede hayatın normale dönüş tarihi ile ilgili tahminlerini de aktardıldar. Yaygın görüş, haziran ayının ilk yarısında ülkenin büyük bölümünde "normale dönülebileceği" yönünde. 

Öte yandan Sputnik'in aktardığına göre, Rusya'da yeni tip koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda konuşan Putin, "Elde edilen nesnel bilgilere, uzmanların değerlendirmelerine göre durum, genel itibarıyla stabil hale geliyor. Salgının ilk görüldüğü Moskova'da ve Rusya'nın diğer birçok bölgesinde günlük yeni vaka sayılarında kademeli olarak azalma başladı" dedi.
Geçen hafta Rusya'da yeni vaka sayısındaki artışın yüzde 5.9 olarak kaydedildiğine ve bu hafta bu oranın yüzde 3.5'e düştüğüne dikkat çeken Putin, şu ifadeleri kullandı:

"Bu azalmanın test sayısının sürekli ve önemli ölçüde arttığı dönemde gerçekleşmesi son derece önemli. Daha önce dediğim gibi, test sayısının artması hastalık tanısını erken evrelerde koymayı, hastalığın ağırlaşmasını önlemeyi ve enfeksiyonun yayılması önüne set çekmeyi mümkün kılıyor."
 
Putin, son 2 haftada yaklaşık 3 milyon test yapıldığının ve günlük ortalama test sayısının 240 bin olduğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anlaştığımız gibi, test çalışmalarının kapsamını ülke genelinde artırmalıyız. Gizli tehlikeyi bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Enfeksiyon tanısı zamanında koyulmazsa, semptom taşımayan kişi, kendisi ve yakınları için oluşturduğu tehdidin farkına varamayacak."
Putin, "Kısıtlamaların kademeli olarak kaldırıldığı, sanayi ve tarımdaki ana sektörlerin çalışmalarına yeniden başladığı bu dönemde, testlerin geniş kapsamda yapılması, tüm hijyen kurallarına eksiksiz olarak uyulması, riskleri azaltmak, salgınla mücadeledeki başarılarımızı pekiştirmek, geri dönüşe izin vermemek, insanların canlarını, sağlıklarını korumak için temel öneme sahip" diye ekledi.

'Yatak kullanım oranı yüzde 66 civarında'

Rusya'daki yatak kapasitesi durumu hakkında bilgi veren Putin, "Ağır koronavirüs hastaların tedavisi için hizmet veren 165 bin özel yataktan yaklaşık 110 binini kullanılıyor. Bu, yaklaşık olarak yüzde 66'ya tekabül ediyor. Ancak tüm yatakların her zaman hizmete hazır tutulması gerektiğini bir kez daha tekrarlamalıyım" diye konuştu.  

YORUMLAR (0)