Putin'den halka çağrı: Referanduma katılın!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, halka anayasa değişikliğini kapsayan referandumda oy kullanmaları için çağrıda bulundu.

2020-06-30 17:51:11

Ülkenin Devlet Başkanı Vladimir Putin, halka, kendisinin 2036'ya kadar iktidar olmasını sağlayacak anayasa değişikliği için oy verme çağrısında bulundu.

Koronavirüs salgınına yönelik tedbirler kapsamında oylama sürecinin 25 Haziran'da başlatıldığını hatırlatan Putin, bu adımın vatandaşların sağlığını koruma amacıyla atıldığını söyledi.

"DEĞİŞİKLİKLER, HALKIN ONAYIYLA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK"

"Yenilenen anayasa metni ve teklif edilen tüm değişiklikler, halkın onaylamasıyla yürürlüğe girecek." anımsatmasında bulunan Putin, halka oylamaya katılma çağrısı yaptı.

2036'YA KADAR İKTİDAR ŞANSI

Putin'in görev süresi 2024'te dolacak. Anayasa değişikliğinin onaylanması halinde ülkenin Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2 dönem daha seçilerek 2036 yılına kadar iktidarda kalabilecek.

SALGIN GÖLGESİNDE REFERANDUM

Günlük koronavirüs yeni vaka sayısının hala 6 binin üzerinde olduğu Rusya'da, salgının gölgesinde sandık başına gidiliyor.

Merkez Seçim Komisyonu'ndan açıklanan verilere göre, yaklaşık 110 milyon 500 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede seçime katılım yüzde 45,7 seviyesinde devam ediyor. Şimdiye kadar 49 milyon 600 binden fazla kişi oy kullandı.

YORUMLAR (0)