Putin'den Batı'ya tarihi rest

AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımları 6 ay uzatmasının ardından, Rusya da mislleme olarak Batı’ya uyguladığı yaptırımları 1 yıl uzattı.

24.06.2015 23:25:51

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı ülkelerine yönelik yaptırımları 1 yıl uzattıklarını açıkladı. Bu karar, AB ülkelerinin Rusya'ya yönelik Haziran ayı sonunda bitecek yaptırımları 6 ay uzatmalarından sonra geldi. Batı ülkelerinin yaptırımının sebebi Ukrayna'nın Kırım bölgesinin ve doğu kesiminin Rusya ve destekçileri tarafından işgal edilmiş olması.

Putin, Kremlin Bilim ve Eğitim Konseyi'nde yaptığı konuşmada bu kararı açıkladı. Batı'ya yönelik gıda ve tarım ürünlerini kapsayan yaptırımların kapsam alanının genişletilmesi de ülkenin gündeminde.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, AB'nin yaptırımları uzatma kararı aldığı Pazartesi günü ülkesinin hazırlıklı olduğu açıklamasını yapmıştı. Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov da karşı hamle yapacaklarını belirtmişti.

AB'DEN ENERJİ VE SAVUNMA TİCARETİ YAPTIRIMLARI

AB Dışişleri Bakanları'nın Pazartesi günü yapılan Lüksemburg'daki toplantısında, "Ukrayna'nın doğusunda istikrarı bozucu rolüne cevaben, bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımların uzatılması kararlaştırıldı" denilmişti. AB'den yapılan açıklamada, yaptırımların, bazı finansal piyasalara erişime yönelik sınırlamalar, belli başlı teknolojiler ve Rusya ile AB arasında enerji ve savunma sektörlerindeki karşılıklı alışveriş yasağını içerdiği belirtildi.

AB'nin Rusya'ya yönelik 2014 Temmuz ayında hayata geçirdiği ekonomik yaptırımlar, Eylül ayında güçlendirilmişti. Yaptırımların süresi, Temmuz 2015'te sona erecekti.

RUSYA: GEREKSİZ VE İLLEGAL

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları uzatmasına ilişkin, "mütekabiliyet ilkesine" göre hareket edeceklerini söylemiş "Bu yaptırımları nedensiz ve illegal görüyoruz. Hiçbir zaman yaptırımları başlatan taraf olmadık. Yaptırımlar konusunda mütekabiliyet ilkesine göre hareket edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muhammet kurt

inanın nevzat hoca tam benim içimden geçeni yazmışsınız bu kadar güzel analiz herşeyi ortaya koyuyor ve artıyor amma sp ye yazık milli görüşü kamalak mahvetti bir teşkilatlı olarak bu duruma çok üzülüyorum

aa

YAKINDA RUSLARIN AB YE SAVAŞ AÇTIĞINI GÖRECEKSİNİZ SONRADA TÜRKİYEYİ İŞGAL EDECEK BOĞAZLARDAN GEMİLER GEÇMESİNDİYE